Ke­rá­mi­ák nyo­má­ban - mű­tárgy­nyo­mo­zó so­ro­zat

Játékos kalandozás a Magyar Népi Iparművészeti Múzeumban

 

E heti játékunknak egy ősi mesterség, a fazekasság áll a középpontjában. Ez a terület olyan gazdag, változatos és szerteágazó, hogy több játékot is készítünk hozzá. A nagyobbaknak szóló első játékban a fazekasság „nagyasszonyát”, Kresz Máriát és az ő páratlan munkásságát ismerhetjük meg. Kresz Mária néprajzkutató neve összekapcsolódik a magyar népi fazekasság kutatásával. Ő volt az, aki a fazekasgyűjteményeket úgy rendszerezte, hogy a sokféle népi elnevezést megszüntette, és az ugyanúgy kinéző és ugyanazt a funkciót ellátó tárgyaknak egy gyűjtőnevet adott. Ez mind a rendszerezést, műtárgyraktárakban a rendrakást, mind pedig a keresést könnyebbé teszi. No de tudod-e, mik tartoznak a butykos kulacsok közé vagy a sütőedények osztályába? Tudod-e, hova sorolandó a csalikancsó?

A második játékban - kimondottan a kisebb gyerekekre gondolva - egyszerűbb feladatok segítségével a fazekasminták és formák sokszínűségére csodálkozhatunk rá.

 

Első játék:

 
Második játék:

Er­dély­ből Er­dély­be

Fehér Anikó Erdélyből Erdélybe című írását ajánljuk a Ritmus és hang blogon, mely Jávorszky Béla Kelemen László című életrajzi könyvéről és annak könyvbemutatójáról készült.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!