Tánc­ház-ki­ra­kó 1.

Játssz velünk! 5 perc pihenő egy Táncház Archívum kirakóval!

Közel 50 éve indult útjára a táncháznak az a formája, amelyet ma már mindannyian jól ismerünk és nagyon szeretünk. 1972. május 6-án volt az Írók Boltjában az első táncház, amelyet a HVDSZ Bihari Együttes meghatározó egyéniségei Foltin Jolán, Lelkes Lajos, Stoller Antal kezdeményezésére, további három nagy táncegyüttessel (VDSZ Bartók, Vasas, Építők−Vadrózsa) kiegészülve, valamint a táncfolklorista Martin György szakmai mentorálásával rendeztek, és amelyben Sebő Ferenc és Halmos Béla húzta a talpalávalót. 

 

Halmos Béla és Sebő Ferenc Jugoszláviában, 1973
Kép szerzője: Koltay Gergely
Kép forrása: Hagyományok Háza, Táncház Archívum
 

Ma­gyar Rap­szó­dia – nép­tánc­ban el­me­sél­ve

A szerelem örökérvényűsége kiapadhatatlan inspirációként van jelen a világban, legyen szó bármilyen művészeti formáról. A Magyar Állami Népi Együttes Magyar Rapszódia című előadása a tánc és a zene egyetemes nyelvén, magyar paraszti hagyományainak sokszínűségén és jelenidejűségén keresztül hivatott bemutatni az ember életének legbonyolultabb, legmisztikusabb érzését. 

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Ro­ma­ni De­sign

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Romani Design egy különleges ruhakölteményét és kiegészítőit is. A most nyíló kiállítás kapcsán beszélgettünk divatról, hitről, identitástudatról Varga Erikával, a Romani Design alapítójával, művészeti vezetőjével. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!