Fá­bi­án Éva me­sél: Sár­kány­ölő Se­bes­tyén

A Sárkányölő Sebestyén-t egy újabb, tematikus gyűjteményben is olvashatjuk. (Boldizsár Ildikó szerk: Sárkányölő Sebestyén. Sárkányos magyar népmesék. Új Palatinus Könyvesház Kft. Budapest, 2004. 31–36.). Évikénél nemcsak az elrabolt juhokat és pásztoraikat szerzi vissza Sárkányölő Sebestyén a három sárkánytól, hanem a sárkányok ük-ük-ükanyja ládájából kiszabadítja a tündérkirály alattvalóit és a Napot-Holdat-csillagokat is! Elég egy apró szereplő- bővítés, és mesénk így ehhez a sokfelé ágazó típushoz is kapcsolódik: „Égitestszabadító mese

E heti mesénk is a formai szabályok, a mesei fölépítés, a szerkezeti elemek mint esztétikai hatáskeltő eszközök fontosságát példázza. A mesei hármasság többszörös hangsúlyozása, a fokozó ismétlés segíti a mesemondót is észben tartani a történetet, de a hallgatót is előkészíti arra, mit várjon, mihez képest hallgassa a folytatást, a nyelvi-tartalmi fokozást. Ilyenek: a szegény ember három fia, az öreg pásztor (Évikénél Szent Mihály bá, a táltoskirály) háromszori próbája, Sebestyén növekedésének háromszori „állomása”, a 7, 14 és 21 fejű sárkány legyőzése. (A meseszerkezetről lásd még a Néprajzi lexikon szócikkét)

In­ter­jú Both Mik­lós­sal

A Kultúra.hu munkatársa a nemzetközi viszonylatban is egyedülálló Folk_ME (Music Education) platform apropóján beszélgetett a Hagyományok Háza főigazgatójával.

Er­dély­ből Er­dély­be

Fehér Anikó Erdélyből Erdélybe című írását ajánljuk a Ritmus és hang blogon, mely Jávorszky Béla Kelemen László című életrajzi könyvéről és annak könyvbemutatójáról készült.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!