Fá­bi­án Éva me­sél: Susz­ter Sa­nyi

A jelenleg 83 éves Ráduly János 1970 és 1975 között gyűjtötte mesénket az erdélyi, Kis-Küküllő melletti Kibéd faluban, sok szép másik mesével együtt (összesen, több évtized alatt csak Kibéd falujából, illetve még néhány szomszédos faluból közel 1000 népmesét gyűjtött és közölt Ráduly János.).
A néprajzi gyűjtések során illik feljegyezni a mesemondó adatait is, hiszen az egyébként  szinte egész Európában elterjedt mesei motívumoknak, mesetípusoknak a mesemondás során ő ad formát, mégpedig az ő személyisége, az őáltala használt magyar nyelv által jellegzetes, egyéni, egyszeri formát.

A vízitündér leányá-t az akkor 74 éves Majlát Józsefné Ötvös Sára mondta el, akinek meséire jellemző volt, hogy nagy fantáziával szőtte-fonta a történetet is, de már a mesei szereplőinek is igen szokatlan hangzású nevei vannak (…hogy még Lázár Ervin is megirigyelhette volna tőle…). Ő mondta például a Kariszáló Klarisza, a Jetta és Bohónic királyfi vagy a Neznám és ölben ülő szép Márenta című meséket is.  (Hogy a címet ő adta-e , vagy a gyűjtő, esetleg a kiadói szerkesztő, azt nem tudjuk, de annyit igen, hogy a mesemondók általában nem „cím” szerint tartották számon a meséiket, hanem a jellegzetes szereplő vagy motívum szerint.)

Mindenesetre Fábián Évike ezt a mesét magában átnevezte „Suszter Sanyi”-nak, az erdélyi mesemondó névtelen suszterlegényének (és a többi főszereplőnek is) nevet adott, már ezzel a sajátjának tekintve a mesét, annak szereplőit. 
A meséket – már amelyiket lehet - a nemzetközi népmesekatalógus alapján típusokhoz szokták sorolni a mesekutató néprajzosok; olykor egy hosszabb, bonyolultabb tündérmese több típushoz is tartozik, az európai népmesekincs több vándormotívuma is megtalálható benne. A vízitündér leánya, melynek egy saját változatát mondta el a Hagyományok Háza gyermekprogramján  Évike (Suszter Sanyi), nem sorolható be az ismert népmesetípusokba. Az egykori erdélyi, kibédi mesemondó talán már így tanulta valakitől, talán ő maga olvasztott össze egy ponyván olvasott mondát és több tündérmesei motívumot egy kerek egész mesévé… ezt nem tudhatjuk, a mesehallgatáskor nem is fontos, élvezzük Évike szavait, énekét!
 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Új, for­ma­bon­tó di­vat­szín­há­zi elő­adás

A Hagyományok Háza Körforgásban című új, összművészeti produkciója egy nem mindennapi divatbemutató formájában eleveníti fel a témát átjáró örök kérdéseket: miként helyezheti új kontextusba a kortárs művészet a múltat, a hagyomány miként tud jelen lenni és alapot szolgáltatni a művészeti fejlődésnek. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!