György­fal­va, 1953.08.

Az 1953-as Világifjúsági Világtalálkozó alkalmából nyolc györgyfalvi fiatal járt Bukarestben. Rábai Miklós kamerája elé hívta őket az épület előtti térre, hogy külön-külön és együtt is felvegye a kiváló táncosokat. A jegyzőkönyv szerint a kolozsi Ármán Lajos és bandája muzsikál. Kár, hogy csak láthatjuk, de nem hallhatjuk őket.

Minden férfi egyéni bemutatkozásában megfigyelhetjük a györgyfalvi legényesre jellemző figurákat, melyeket saját, személyes mozgásstílusukkal és repertoárjukkal adnak elő. Még az eltáncolt legényes koreográfiában is láthatóak a különbözőségek az összehangolt figurasorok mellett is. Mindannyian pontos és kiművelt mozdulatokkal táncolnak. A csárdásban is szépen látszanak a párok közötti stíluskülönbségek. Szabó Ilona és Gergely György egész közel és feszesen tartják egymást a páros forgásban, sőt az irányváltásban is ölelésben maradnak, melyet a legény bokázóval díszít. Mata Ádámné és párja, Mirza Márton jóval távolabb tartják egymást, és az olykor csapással megdíszített irányváltás alatt is egészen kinyitnak, a kar alatt forgatást pedig a nő gyakran önállóan fejezi be.

Gyönyörködjetek ti is abban a hangulatban, amit a falujuk életéből és mulatságaiból hoz minden apró gesztusuk!

Tovább a felvételhez

Tán­co­sa­ink is­mét Er­dély­ben

A Magyar Állami Népi Együttes június 21-én Erdélybe indul. A négynapos előadássorozat Marosvásárhelyen kezdődik, Kolozsváron és Székelyudvarhelyen folytatódik, és az utolsó állomása Nagyvárad. 

Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!