Bél­me­gyer, 1955.10.04.

Folklóradatbázisunkban elérhetőek az 1950-es években készült táncos gyűjtések néma felvételei is. Rendkívül izgalmas és tanulságos annak a három párnak és két asszonynak a tánca, melyet 1955-ben Maácz László gyűjtött a Dél-Alföldön, azon belül is Sárréten, Bélmegyer falujában.

A lassú csárdásban apró, feszes csárdás lépések, röcögők, félfordulók, előre és hátra haladó páros forgások vannak itt is, ám olyan szűk tartással és lépésekkel, olyan „megfogott, szikár” mozgással, melynél a fókusz egészen a páros kapcsolatra, az együttrezgésre tud kerülni. A párok minden porcikájukkal egymásra és a citerazenére koncentrálnak, mintha nem is a mozdulatért lenne a tánc, hanem az összhang kereséséért és élvezetéért. Ha jól megnézzük, közben a friss csárdás izgalmas ritmusú forgás indító bokázókat és kopogókat rejt, sasszé és cifra-lépések, ültető figurák és lendületes forgások tarkítják nagyon közeli, bensőséges tartásban táncolva. A színpadon gyakran látott széles előadásmódú, pergő figurasorok kitáncolása mellett, bizony nagy erő tud lenni ebben koncentráltságban is!

Tovább a felvételhez

Meg­je­lent a Kis fe­ke­te pá­lyá­za­ti ki­írás

A Hagyományok Háza ismét meghirdeti egyik legkülönlegesebb és leginspirálóbb pályázatát 2025-ben is: a Kis feketét! Ez a lehetőség olyan népi kézművesek, iparművészek, tervezők és designerek számára szól, akik a divat és a népművészet találkozásában szeretnének maradandót alkotni.

A Ma­gyar Ál­la­mi né­pi Együt­tes új éva­dot hir­det

A Magyar Állami Népi Együttes izgalmas, jövőbe mutató évaddal jelentkezik a 2025/2026-os szezonban. A hazai közönségre koncentrálva 10 különböző előadásból álló programsorozatot állított össze a Hagyományok Háza színpadára olyan jól ismert, nagy sikerű darabokból, mint a Naplegenda, a Kolozsvári piactéren vagy az Édeskeserű, miközben izgalmas, új bemutatókkal is várja a nagyérdeműt a társulat. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!