Bél­me­gyer, 1955.10.04.

Folklóradatbázisunkban elérhetőek az 1950-es években készült táncos gyűjtések néma felvételei is. Rendkívül izgalmas és tanulságos annak a három párnak és két asszonynak a tánca, melyet 1955-ben Maácz László gyűjtött a Dél-Alföldön, azon belül is Sárréten, Bélmegyer falujában.

A lassú csárdásban apró, feszes csárdás lépések, röcögők, félfordulók, előre és hátra haladó páros forgások vannak itt is, ám olyan szűk tartással és lépésekkel, olyan „megfogott, szikár” mozgással, melynél a fókusz egészen a páros kapcsolatra, az együttrezgésre tud kerülni. A párok minden porcikájukkal egymásra és a citerazenére koncentrálnak, mintha nem is a mozdulatért lenne a tánc, hanem az összhang kereséséért és élvezetéért. Ha jól megnézzük, közben a friss csárdás izgalmas ritmusú forgás indító bokázókat és kopogókat rejt, sasszé és cifra-lépések, ültető figurák és lendületes forgások tarkítják nagyon közeli, bensőséges tartásban táncolva. A színpadon gyakran látott széles előadásmódú, pergő figurasorok kitáncolása mellett, bizony nagy erő tud lenni ebben koncentráltságban is!

Tovább a felvételhez

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Ro­ma­ni De­sign

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Romani Design egy különleges ruhakölteményét és kiegészítőit is. A most nyíló kiállítás kapcsán beszélgettünk divatról, hitről, identitástudatról Varga Erikával, a Romani Design alapítójával, művészeti vezetőjével. 

Ma­gyar Rap­szó­dia – nép­tánc­ban el­me­sél­ve

A szerelem örökérvényűsége kiapadhatatlan inspirációként van jelen a világban, legyen szó bármilyen művészeti formáról. A Magyar Állami Népi Együttes Magyar Rapszódia című előadása a tánc és a zene egyetemes nyelvén, magyar paraszti hagyományainak sokszínűségén és jelenidejűségén keresztül hivatott bemutatni az ember életének legbonyolultabb, legmisztikusabb érzését. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!