Ne­mes cé­lok­kal ala­kult

Szerző: Gyergyai Csaba

2019. október 18., péntek 16:48

Megszűnt a néphagyományok élő átadása a családokban, falvakban – ezt pótolná egy új erdélyi intézmény

Nemes célokkal alakult meg Kolozsváron az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány. „Míg nem intézmények bezárásáról, hanem egy újabb létrehozásáról kell hírt adnunk, az mindig örömet jelent a közösségünk számára: azt jelenti, itthon még mindig van jövő, és érdemes itt, Erdélyben élni” – így indította Kató Béla református püspök azt a kolozsvári sajtóbeszélgetést, melyen bejelentették az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány megalakulását.

Aki aggódva követi a népi kultúra sorsának az alakulását, és valamilyen szinten belekapcsolódott már az erdélyi táncházmozgalom programjaiba, biztosan tud róla, hogy Budapesten immár 18. éve működik egy Hagyományok Háza nevű intézmény, mely azt a nemes feladatot tűzte ki célul, hogy

szervezett, intézményesített keretek közt ápolja és továbbéltesse a Kárpát-medencei néphagyományt.

A magyarországi intézmény célkitűzéseit vállalná fel a pénteken megalakult Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány is, amely stratégiai partnerségben, de különálló entitásként működne a Sapientia Alapítvány felügyelete mellett. Kelemen László, a budapesti Hagyományok Háza erdélyi származású vezetője szerint

nem volt kérdés, hogy Erdély külön intézményt érdemel a mérete és a magyar népesség nagysága miatt, de amiatt is, hogy Erdély a hagyományos népi kultúra területén nagyhatalomnak, bázisnak számít.

„A néphagyományok élő átadása a családokban, a falvakban megszűnt, ha ezeket meg akarjuk őrizni, a gyakorlatot kell intézményesíteni” – summázta az alapítás lényegét Kelemen László.

     Kellett, mint egy pohár víz – Kató Béla és Kelemen László a kolozsvári sajtótájékoztatón

 

A Hagyományok Háza egyébként több erdélyi civil szervezettel együttműködve, a működő táncházintézményekkel ápolt baráti kapcsolatok révén már létrehozott egy olyan „hálót”, amely tovább tudja vinni ezt a hagyományápoló és -átadó tevékenységet – ezt erősítené a létrehozandó új erdélyi intézmény is, amely a tervek szerint Kolozsváron, Sepsiszentgyörgyön, Székelyudvarhelyen és Marosvásárhelyen is működtetne irodát, utóbbi helyszínt központként jelölték meg.

Az alapítvány többek közt

a néptáncoktató pedagógusok romániai akkreditációját tűzte ki célul, de a Népművészet Mestere díjjal kitüntetett erdélyi hagyományőrzők tudását is népszerűsítené, ugyanakkor az erdélyi táncházakban gyűjtött, jelenleg magánkézben lévő anyagok archiválását is vállalná.

A budapesti intézménnyel együttműködve az erdélyi néptáncegyüttesek magyarországi megjelenítését és turnéztatását is tervezi, és természetesen segítene a magyarországi együttesek erdélyi fellépéseinek megszervezésében.

                    Ebben az épületben működik 18 éve a Hagyományok Háza Budapesten  

Az Erdélyi Hagyományok Háza fenntartásához a magyar államtól remélnek anyagi segítséget. Kató Bélától megtudtuk még, az új intézmény gyakorlatilag szimbiózisban fog élni a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemmel, melynek a kolozsvári karán ugyanis már el is indították a néptáncoktatói képzés akkreditációját.  

 


forrás:https://foter.ro/cikk/20191018_megszunt_a_nephagyomanyok_elo_atadasa_a_csaladokban_falvakban_ezt_potolna_egy_uj_erdelyi_intezmeny/

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

De­cem­ber 6-án in­dul az Ün­nep­vá­ró for­ga­tag

Az idén december 6. és 8. között megrendezésre kerülő Ünnepváró Forgatag koncertekkel, bábelőadássokkal, ajándékkészítő műhelyekkel, mesével, gyerektáncházzal, kézműves vásárral és mesterségbemutatókkal, valamint kedvezményes kiadványárusítással várja a látogatókat. 

El­hunyt Mu­csi Já­nos

November 14-én hajnalban 76 évesen elhunyt Mucsi János Harangozó Gyula-díjas, a Magyar Érdemrend Tiszti keresztjével kitüntetett koreográfus, Érdemes művész, a Duna Művészegyüttes egykori művészeti igazgatója, a Duna Karnevál Nemzetközi Kulturális Fesztivál elnöke. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!