Sza­ló­ki Ági - Fúj­nak a fel­le­gek

Az énekesnő 2004-ben készítette el az első szólólemezét. Ez a kilencedik a sorban. Az új lemez megjelenést a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.

A közel egy órás, autentikus népzenei anyag kilenc trackből áll. Az albumon az erdélyi Mezőségről magyarszováti, széki és buzai, Nagyenyed vidékéről magyarbecei, Kalotaszegről mérai, Magyarországról sárközi és somogyi magyar énekek és tánczenék szólalnak meg, valamint egy zalai és egy csíki cigány hallgató, Bari Károly gyűjtéséből.

A színes fotókat és a teljes szövegkönyvet tartalmazó lemezen a Koncz Gergely, Mester László, Mihálydeák Barna alkotta népzenei együttes tagjai mellett vendégművészek is szerepelnek: a sárközi karikázóban Bognár Szilvia, Herczku Ágnes és Palya Bea, a magyarbecei összeállításban Ökrös Csaba, a székiben Kalász Máté, a somogyiban Szokolay Dongó Balázs hallható.

A megjelenés óta eltelt egy évben Szalóki Ági Magyarországon és a határon túli magyar közösségekben is több alkalommal, nagy sikerrel mutatta be új lemezét.

A felvételek 2017 augusztusában és szeptemberében a Tom-Tom Stúdióban készültek. A lemezt a FolkEurópa kiadó adta ki, terjeszti a Hangvető.

A koncertre Szalóki Ágit ezúttal is elkíséri két táncos. A lemez megjelenése óta eltelt egy évben új dalok is kerültek a műsorba, és örömünkre, ezekben két kiváló művész, Balogh Kálmán és Bolya Mátyás játszik.

 

A koncertek közreműködők: 

Szalóki Ági - ének

Kalász Máté – hegedű

Koncz Gergely – hegedű

Mihálydeák Barna – bő

Mester László „Pintyő”

Szokolay Dongó Balázs – furulyák

Abdulwahab Nadia – tánc

Valach Gábor – tánc

 

https://www.youtube.com/watch?v=iOAZkumy1KQ

 

Szalóki Ági személyes hangú írása a lemezről itt olvasható: 

Nehezen tudom szavakba önteni, mi az, ami megfogott a népzenében. Az első pillanattól valami otthonosságot éreztem, ugyanakkor erős késztetést a megismerésre, amikor szép erdélyi tánczenét hallgattam, csipkeszerűen díszített keserveseket, hallgatókat, afrikai és bolgár énekeseket, török zurna és dob hangját. 

Zeneszerető családba születtem. Cimbalmos volt a csorvási ükapám, hegedült fia, a dédapám is. Édesapám is tőlük tanulta az éneklést. Cigánydalokat édesanyám mutatott nekem először, és arról mesélt, hogy a felmenőink hogyan vándoroltak országról országra, faluról falura, erdőről erdőre, mire megérkeztek és letelepedtek Zalában.

Az a zene, amit itt hallasz, a paraszti, falusi, a természethez közel élő emberek életének szerves része volt hosszú évszázadokon át. Ha útnak indulsz, meglátod, egyes vidékeken, így Magyarszováton, Buzában vagy Széken még ma is az. Ez az első népzenei lemezem, egy kis csokorra való ének és zene abból a sokszínű és gazdag tradícióból, amiért gyerekkorom óta rajongok, és amiből újra meg újra merítek.

De­cem­ber 6-án in­dul az Ün­nep­vá­ró for­ga­tag

Az idén december 6. és 8. között megrendezésre kerülő Ünnepváró Forgatag koncertekkel, bábelőadássokkal, ajándékkészítő műhelyekkel, mesével, gyerektáncházzal, kézműves vásárral és mesterségbemutatókkal, valamint kedvezményes kiadványárusítással várja a látogatókat. 

El­hunyt Mu­csi Já­nos

November 14-én hajnalban 76 évesen elhunyt Mucsi János Harangozó Gyula-díjas, a Magyar Érdemrend Tiszti keresztjével kitüntetett koreográfus, Érdemes művész, a Duna Művészegyüttes egykori művészeti igazgatója, a Duna Karnevál Nemzetközi Kulturális Fesztivál elnöke. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!