Az al­ko­tá­sok mi­nő­sí­té­sé­nek me­ne­te

A népi előadó-művészeti alkotások minősítésére a Hagyományok Háza főigazgatója minősítő zsűrit kér fel. A zsűri véleményezi a minősítés céljából benyújtott alkotásokat. Az alkotás a minősítés során Nagy Páva vagy Páva besorolást kaphat.

 

Mik a minősítés kritériumai?

A szakmai, művészeti megvalósítás és a népi előadó-művészet továbbéltetésében, a magyar nemzeti, illetve magyarországi nemzetiségi kulturális identitás erősítésében, a kulturális érték- és mintaközvetítésben betöltött szerep, a népművészeti hagyományok őrzésének komplexitása, az előadóművészi színvonal és a folklorisztikai hitelesség.   

Nagy Páva minősítési besorolást kap az a népi előadó-művészeti alkotás, amely egyedi jellegű, kiemelkedő művészi értéket képvisel, magas színvonalon jeleníti meg a magyar, illetve valamely magyarországi nemzetiség népművészeti hagyományait, a hagyományos stíluselemeket és technikai megvalósítása, előadói színvonala és folklorisztikai hitelessége kifogástalan.

Páva minősítési besorolást kap az a népi előadó-művészeti alkotás, amely esztétikai és technikai szempontból is színvonalasan, folklorisztikailag hitelesen jeleníti meg a hagyományos stíluselemeket.

Kik pályázhatnak?

Mit nevezünk alkotásnak?

Hogyan pályázhatok?

  • A kérelem a pályázati időszakban, online felületen nyújtható be, ezzel egyidőben a kitöltött kérelmet aláírva, e-mailben is be kell küldeni, a minosito.pava@hagyomanyokhaza.hu címre.
  • Az online adatlap melléklete a szakáganként meghatározott terjedelmű és tartalmú videómelléklet. 
  • Alkotásonként 1.500 Ft eljárási díjat kell befizetni.
  • A Hagyományok Háza évente kétszer minősít.

Mi az a videómelléklet?

Mennyi az eljárási díj és hova kell befizetnem?

Mit kell tudnom a színpadi bemutatóról?

A videón megküldött alkotások alapján a zsűri a pályázati határidő utáni 15. napig dönt arról, hogy melyik alkotásokat engedi tovább a színpadi bemutatóra, és melyeket utasítja el. Az elutasított alkotásokról az elutasítás szakmai indoklását a kérelmező e-mailben megkapja.

A színpadi bemutató alkalmával a videón előzetesen megküldött alkotások közül csak azokat kell bemutatni, amelyek minősítését kéri a kérelmező. Az egyes szakágakban eltérő a színpadi produkciók követelményrendszere. A bemutatót követően a zsűri szóban is értékeli a bemutatott alkotásokat, jegyzőkönyvet készít, és kiosztja a Nagy Páva, illetve Páva minősítéseket. A zsűrizett alkotások zsűriszámot kapnak.

A színpadi bemutatóhoz a Hagyományok Háza műszakot, színpadbejárási lehetőséget, emellett igény esetén a táncos produkciókhoz vonós zenekart biztosít.

Színpadi bemutatóra évente kétszer kerül sor, ezek közül egyszer biztosan a Budai Vigadóban.

Tájékoztató a zsűrizés szempontrendszeréről

 

Mikor lesz 2024-ben pályázati felhívás és színpadi bemutató?

A Hagyományok Háza évente kétszer minősíti a népi előadó-művészeti alkotásokat. 

A 2024. évi minősítések tervezett időpontja:

pályázati felhívás megjelenése:pályázat benyújtásának határideje:színpadi bemutató időpontja:színpadi bemutató helyszíne:
2024. augusztus 26.2024. szeptember 13., 23:592024. november 22.
2024. november 23.
Hagyományok Háza
1011 Budapest, Corvin tér 8.

 

További információ:

minosito.pava@hagyomanyokhaza.hu

Telefonon: H-P: 9-16-ig, Dóra Fruzsina, +36 20 501 8556 

Za­la­eger­szeg nép­mű­vé­sze­te is be­kap­cso­ló­dik

Az idei évben az egész országra kiterjedő kulturális programsorozat indult útjára 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban címmel, amely abból az alkalomból született, hogy 2024. július 1-jével Magyarország átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét. 

WOM­EX: A vi­lág­ze­ne leg­na­gyobb ese­mé­nye

Múlt héten zajlott a WOMEX (WORLD MUSIC EXPO) vagyis a nép- és világzene legnagyobb nemzetközi eseménye Manchesterben, ahová összesen 2600 szakember érkezett 108 országból, köztük a Hagyományok Háza négy fős delegáltjai is, akik külön standon mutatták be az intézmény tevékenységeit a zeneipari szaktekintélyeknek.

 

Isz­tam­bul­ban a Ma­gyar Ál­la­mi Né­pi Együt­tes

A Tiszta forrás című előadásban Guessous Majda Mária „Mesi”, a Győri Balett és a Magyar Állami Népi Együttes közösen tiszteleg Bartók munkássága, valamint a török és a magyar kulturális kapcsolódások előtt. A Tiszta forrás október 15-én este Budapest után Isztambulban, az Atatürk Kulturális Központban is debütál.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!