Az al­ko­tá­sok mi­nő­sí­té­sé­nek me­ne­te

A népi előadó-művészeti alkotások minősítésére a Hagyományok Háza főigazgatója minősítő zsűrit kér fel. A zsűri véleményezi a minősítés céljából benyújtott alkotásokat. Az alkotás a minősítés során Nagy Páva vagy Páva besorolást kaphat.

 

Mik a minősítés kritériumai?

A szakmai, művészeti megvalósítás és a népi előadó-művészet továbbéltetésében, a magyar nemzeti, illetve magyarországi nemzetiségi kulturális identitás erősítésében, a kulturális érték- és mintaközvetítésben betöltött szerep, a népművészeti hagyományok őrzésének komplexitása, az előadóművészi színvonal és a folklorisztikai hitelesség.   

Nagy Páva minősítési besorolást kap az a népi előadó-művészeti alkotás, amely egyedi jellegű, kiemelkedő művészi értéket képvisel, magas színvonalon jeleníti meg a magyar, illetve valamely magyarországi nemzetiség népművészeti hagyományait, a hagyományos stíluselemeket és technikai megvalósítása, előadói színvonala és folklorisztikai hitelessége kifogástalan.

Páva minősítési besorolást kap az a népi előadó-művészeti alkotás, amely esztétikai és technikai szempontból is színvonalasan, folklorisztikailag hitelesen jeleníti meg a hagyományos stíluselemeket.

Kik pályázhatnak?

Mit nevezünk alkotásnak?

Hogyan pályázhatok?

  • A kérelem a pályázati időszakban, online felületen nyújtható be, ezzel egyidőben a kitöltött kérelmet aláírva, e-mailben is be kell küldeni, a minosito.pava@hagyomanyokhaza.hu címre.
  • Az online adatlap melléklete a szakáganként meghatározott terjedelmű és tartalmú videómelléklet. 
  • Alkotásonként 1.500 Ft eljárási díjat kell befizetni.
  • A Hagyományok Háza évente kétszer minősít.

Mi az a videómelléklet?

Mennyi az eljárási díj és hova kell befizetnem?

Mit kell tudnom a színpadi bemutatóról?

A videón megküldött alkotások alapján a zsűri a pályázati határidő utáni 15. napig dönt arról, hogy melyik alkotásokat engedi tovább a színpadi bemutatóra, és melyeket utasítja el. Az elutasított alkotásokról az elutasítás szakmai indoklását a kérelmező e-mailben megkapja.

A színpadi bemutató alkalmával a videón előzetesen megküldött alkotások közül csak azokat kell bemutatni, amelyek minősítését kéri a kérelmező. Az egyes szakágakban eltérő a színpadi produkciók követelményrendszere. A bemutatót követően a zsűri szóban is értékeli a bemutatott alkotásokat, jegyzőkönyvet készít, és kiosztja a Nagy Páva, illetve Páva minősítéseket. A zsűrizett alkotások zsűriszámot kapnak.

A színpadi bemutatóhoz a Hagyományok Háza műszakot, színpadbejárási lehetőséget, emellett igény esetén a táncos produkciókhoz vonós zenekart biztosít.

Színpadi bemutatóra évente kétszer kerül sor, ezek közül egyszer biztosan a Budai Vigadóban.

Tájékoztató a zsűrizés szempontrendszeréről

 

Mikor lesz 2024-ben pályázati felhívás és színpadi bemutató?

A Hagyományok Háza évente kétszer minősíti a népi előadó-művészeti alkotásokat. 

A 2024. évi minősítések tervezett időpontja:

pályázati felhívás megjelenése:pályázat benyújtásának határideje:színpadi bemutató időpontja:színpadi bemutató helyszíne:
2024. augusztus 26.2024. szeptember 13., 23:592024. november 22.
2024. november 23.
Hagyományok Háza
1011 Budapest, Corvin tér 8.

 

További információ:

minosito.pava@hagyomanyokhaza.hu

Telefonon: H-P: 9-16-ig, Dóra Fruzsina, +36 20 501 8556 

Ke­le­men Lász­ló Kos­suth-dí­jas

Kelemen László zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza alapítója és címzetes főigazgatója a mai napon a nemzeti ünnep alkalmából a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetést, Kossuth-díjat vehetett át a hagyományos paraszti kultúra megőrzéséért, terjesztéséért kifejtett sok évtizedes művészi, tudományos és szervezési munkájának elismeréseként.

Be­mu­tat­ko­zott a Folk_ME Ka­tar­ban

Székely Levente a Hagyományok Háza képviseletében Katarba utazott, hogy részt vegyen a Global Public Diplomacy Network (GPDNet) tizedik közgyűlésén. A találkozón bemutatta a Hagyományok Háza digitális zenei oktatási programját, amely több ország érdeklődését is felkeltette, új együttműködések lehetőségét teremtve.

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!