A magyar kormány a 530/2017. (XII. 29.) Korm. rendelet értelmében a népi előadó-művészeti alkotások minősíttetésével - mint a néphagyománnyal foglalkozó egyetlen kiemelt nemzeti intézmény - a Hagyományok Házát bízta meg.
A Páva minősítés célja egy, a népi tárgyalkotókéhoz hasonló minőségbiztosítási rendszer bevezetése. Ahogy a Páva védjegy a kézműves termékeken a magas színvonalat, a magyar népművészeten alapuló anyag-, forma-, technikaválasztást és funkcionalitást garantálja, úgy a népi előadó-művészetben is a Páva és Nagy Páva minősítés a megbízhatóságot, a szakmaiságot, a hagyományokhoz való hűséget és a legmagasabb színvonalat jeleníti meg.
A cím elnyerése kétlépcsős. Első lépésként az alkotásokat kell minősíttetni a Hagyományok Háza által szervezett Páva-minősítésen. Ha a jelentkező már rendelkezik Páva- vagy Nagy Páva - minősítésű alkotással, akkor második lépésként benyújthatja kérelmét a személyére, illetve együttesére vonatkozó minősítő cím elnyerésére.
A Páva minősítést megszerezhetik népzenei szólisták, zenekarok, hangszeres együttesek, énekes szólisták és énekegyüttesek, táncos szólisták, hivatásos, hagyományőrző és amatőr táncegyüttesek, valamint mesemondók.
Az alkotások minősítésére évente kétszer lehet pályázni.
Kapcsolat
Páva Népi Előadó-művészeti Minősítés Pályázati felhívás
Az alkotások minősítésének menete
Minősítő cím kérelmezése
Az a népi előadóművész vagy népi előadó-művészeti együttes, amely egy vagy több alkotására már Nagy Páva vagy Páva minősítést kapott, és megfelel az alább felsorolt kritériumoknak, egy későbbi eljárás keretében kérelmezheti a minősítő címet.
Minősült alkotások
A Páva Népi Előadó-művészeti Minősítő színpadi bemutatók alkalmával az alábbi alkotások kaptak minősítést...
Tájékoztató a zsűrizési szempontrendszerről
Ebben a füzetben a népi előadó-művészet népzene és népmese szakági minősítésére vonatkozó részletszabályok, és azok zsűrizésének szempontrendszerei találhatók meg, valamint pontosítjuk a jogi szabályozókban lévő fogalomhasználatot a közérthetőség érdekében.