Szak­mát adó kép­zé­sek a Ha­gyo­má­nyok Há­zá­ban

Szakmát adó, OKJ-s képzéseink

OKJ 34 215 01

nyilvántartásba vételi szám: E-000678/2014

 

A kézművesség nem pusztán kellemes időtöltés, hobbi lehet, hanem hivatás is! OKJ-s képzéseinken az egyes mesterségek kiválóságai oktatnak, tudásuk legjavát nyújtva a résztvevőknek, hogy a legszebb alkotások készülhessenek el. Ajánljuk a képzéseket mindazoknak, akik szeretnék próbára tenni türelmüket, kitartásukat, szeretnének egy élethosszig tartó örömforrást az életükbe, vagy szeretnének kipróbálni valami újat, kivételeset.

 

 

Csipkekészítő

 

csipkekészítő

 

Csipkekészítő képzésünk során lehetőség adódik a hagyományos csipkekészítés területén olyan tárgyak megalkotására, melyek megfelelnek a népi formavilágnak és a korszerű lakáskultúrában is felhasználhatók. A képzés során megismerik a kárpát-medencei magyar és a nemzetiségek hagyományos textildíszítő kultúráját Elsajátítják a csipkeverés történetét, megismerik a különböző csipkekészítési technikákat, módszereket, a csipkék típusait, mintázatát, színeit és jellemző használatukat, de ugyanakkor képessé válnak modern változataik alkalmazására.

Jelentkezési határidő: a helyek beteltéig folyamatosan

Tanfolyamkezdés: 2018. szeptember 5.

 

Gyékény-,  szalma-, csuhétárgykészítő

 

Gyékénytárgykészítő

 

Képzésünk során a résztvevők megismerkednek a szakma néprajzi hátterével, az alapanyagok jellegzetességével, megmunkálásuk módszereivel. Különböző technikákat sajátítanak el, úgymint: fonás, pödrés. Gyékényből, szalmából és csuhéból készítenek használati tárgyakat (kosár, táska, papucs, kalap), díszeket az évkör ünnepeihez, játékokat.

Ízelítő a képzés anyagából - tárgyak és technikák:

  • Csuhé: Játékok, ünnephez, jeles naphoz kapcsolódó tárgyak, fonás, sodrás, kötözés alkalmazásával, edényalátétek hármas fonással, pödréssel, pödréssel készült kerek, ovális kosarak, szatyrok különféle mintával, kezdéssel
  • Gyékény: Játékok, bábok ünnepekhez, jeles napokhoz kapcsolódó tárgyak kötözéssel fonással, edényalátétek különböző technikákkal, fonott kosarak, fali tartó többféle mintával. Üvegbekötés. Fonott szatyor, szakajtó és fedeles tároló csigavonal (spirál) technikával, papucs („cipő") készítése, fonott kalap.
  • Szalma: Játékok, díszek, ünnephez kapcsolódó tárgyak különböző technikával, aratódíszek és elemeik, kalap vagy puliszkakalap

Jelentkezési határidő: a helyek beteltéig folyamatosan

Tanfolyamkezdés: 2018. szeptember 5.

 

 

Kosárfonó

 

kosárfonó

 

Két éves, szakmát adó képzésünkre várjuk azokat a felnőtteket, akik érdeklődnek a magyar és Kárpát-medencei kosárfonó kultúra iránt. A képzés része annak a szakmai rendszernek, amely megőrzi és továbbélteti a hagyományos kézműves szakmákat és mesterségeket. 
A képzés során a hallgatók elsajátítják a hagyományokra épülő, de korunk elvárásaihoz is igazodó tárgyak elkészítésének módját. A tanfolyam végeztével képesek lesznek különböző kosarak tervezésére és kivitelezésére, úgymint gazdasági-, aszaló-, bevásárló-, papír-, ruháskosár, stb.

Ízelítő a képzés anyagából - tárgyak és technikák:

  • A fűzvessző felhasználása a Kárpát-medencében: az építkezés, lakáskultúra, gazdálkodás, halászat fonott tárgyai
  • Kaskötők és kosárfonók által készített kosártípusok: kerek, ovális és szögletes aljra készülő kosarak, változatos fonástechnikával, szegésfajtával, fül és fedélmegoldással, hántolatlan zöldvesszőből és hántolt fehér és főzött vesszőből készített kosarak, kávás kosarak, vékák, ovális és kerek aljú bevásárlókosarak, terménytárolók, lábazattal ellátott kosarak, fedeles tárolók, szögletes aljú kosarak, fakeretre készülő kosarak, csúcsos karórendszerű kosarak

Jelentkezési határidő: a helyek beteltéig folyamatosan

Tanfolyamkezdés: 2018. szeptember 5.

 

 

Nemezkészítő

 

nemezkészítő

 

800 órás Népi kézműves - Nemezkészítő képzésünk sikeres elvégzésével a hallgatók képesek lesznek a hagyományos nemezkészítés területén olyan tárgyak megalkotására, melyek a népi formavilágnak megfelelnek és a korszerű lakáskultúrában is felhasználhatóak. A képzés során megismerik a hagyományos alapanyagokat, ezek előkészítési, festési eljárásait, műveleteit. Elsajátítják a nemezkészítés történetét, technikáit, eszközeit, megismerkednek a különböző nemezkészítési módokkal. Megtanulják a nemeztárgyak tervezését, kivitelezését, illetve hagyományos mintavilág alapján modern tárgyak elkészítését.

Ízelítő a képzés anyagából - tárgyak és technikák:

  • Belső-Ázsiai  és Észak-európai nemezkészítő népeink technikái
  • nemezkészítés a magyar hagyományban
  • játékok, bábok, táskák, tárolók, kalapok, takarók, ruhadarabok, ékszerek
  • gyapjúfestés természetes és mesterséges festékekkel

Jelentkezési határidő: a helyek beteltéig folyamatosan

Tanfolyamkezdés: 2018. szeptember 5.

 

 

Népi bőrműves

 

népi bőrműves

 

Népi bőrműves képzésünk sikeres elvégzésével a hallgatók képesek lesznek a népi bőrműves tárgyalkotás és díszítőművészet funkcionális és esztétikai törvényszerűségeinek megismerésével, korunk igényeihez igazodó bőrműves termékek tervezésére és készítésére (tarisznya, bocskor, erszény, táska, öv, stb.)
A képzés folyamán megismerik a népi bőrművesség történetét, elsajátítják a különböző technikákat, bőrfeldolgozási módokat: fűzések, fonások, szironyozások, festés, pácolás stb.

Ízelítő a képzés anyagából - tárgyak és technikák:

  • Tárolók, tarisznyák, táskák, övek, szíjak többféle összeállító és díszítő technikával
  • Viseleti darabok, egyszerű lábbelik

Jelentkezési határidő: a helyek beteltéig folyamatosan

Tanfolyamkezdés: 2018. szeptember 5.

 

 

Szőnyegszövő

 

szőnyegszövő

 

Népi kézműves-Szőnyegszövő képzésünk sikeres elvégzésével a hallgatók képesek lesznek a hagyományos szőnyegszövés területén olyan tárgyak megalkotására, melyek a népi formavilágnak megfelelnek és a korszerű lakáskultúrában is felhasználhatók. A képzés során megismerik az erdélyi festékes szőnyegek kompozícióit, mintavilágát, szövés technikáit, ugyanakkor a kilim, a csángó valamint a nomád szőnyegek szövését is. Elsajátítják a fonás és szőnyegszövés történetét, megismerik a különböző technikákat, szövőszerkezeteket és szövési módokat.

Ízelítő a képzés anyagából - tárgyak és technikák:

  • Tarisznya vagy hátizsák párna, szőnyeg, falvédő, rongyszőnyeg szövése
  • "Festékes" szőnyeg szövése
  • Vászonszövés két nyüsttel és négy nyüsttel
  • Fonás gyalogorsóval és rokkával

Jelentkezési határidő: a helyek beteltéig folyamatosan

Tanfolyamkezdés: 2018. szeptember 5.

 

 

Népi játék és kismesterségek oktatója képzés

 

népi játékképző

 

A népi kézműves szakmák egyikének elvégzése után lehetőség nyílik arra is, hogy a hallgatók szakmájuk oktatójává váljanak. A népi kézműves szakmákra alapozva került kialakításra a Népi játék és kismesterségek oktatója képzés, amelynek keretében a hallgatók pedagógiai és pszichológiai ismereteket, valamint oktatáselméletet tanulnak. A gyakorlatközpontú tanórák során, megtanulják a résztvevők, hogyan tudják elméleti ismereteik birtokában hatékonyan és megfelelő módszertannal oktatni a választott kézműves szakmájuk iránt érdeklődőket.

Jelentkezés feltétele: OKJ népi kézműves-bizonyítvány, érettségi bizonyítvány

Jelentkezési határidő: a helyek beteltéig folyamatosan.

Várható kezdés: 2018 tavasz

Szár­nya­ló ze­nei öt­le­tek

Május 2-án ismét izgalmas zenei kísérletnek lehetünk szem- és fültanúi, a Hagyományok Háza Népzenei inkubátor programjában, ezúttal ugyanis három tehetséges és kreatív népzenész öltöztet új köntösbe egy közismert magyar népmesét, A szorgalmas és a rest leány történetét. A Cinka triót Paár Julcsi mentorálja.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!