XII. Or­szá­gos Né­pi Mes­ter­sé­gek Mű­vé­sze­te ki­ál­lí­tás

2018 május 11. - június 20.

Magyar Népi Iparművészeti Múzeum

(1011 Budapest, Fő utca 6.)

A XII. Országos Népi Mesterségek Művészete pályázat célja 2018-ban, hogy a hagyományos népi iparművészeti ágakon (szőttes, hímzés, fazekasság, faragás) kívül rekedt, vagy kevéssé művelt kézműves- és háziipari tevékenységek hagyományait és technológiáit megmentsük, megújítsuk és továbbfejlesszük. Olyan alkotások készítésére hívtuk az alkotókat, amelyek a hagyományokat korszerű, új formában dolgozzák fel.

12 országos népi kiállítás

Számos mesterség művelőit hívtuk alkotásra:

  • népi bútorműves, festettbútor-készítő, vaskovács, rézműves, bőrműves, szűcs, szűrszabó, kékfestő, fésűs, késes, gyertyaöntő, kádár, kulacskészítő, vertcsipke-készítő, mézeskalácsos, stb. tevékenységek
  • vessző, csuhé, gyékény, szalma, tárgykészítők alkotásai
  • népi öltözetkiegészítő szakágak: kalapos, lószőrfonó, gyöngyfűző és más népi ékszerkészítő, papucskészítő, bocskoros, csizmadia;
  • a népi élet jeles napjaihoz és a népszokásokhoz kapcsolódó mesterségek: népi hangszer készítő, tojásfestő, stb.

A pályamunkákat a Népi Iparművészeti Bíráló Bizottság értékeli, és a legkiválóbb alkotások kerülnek kiállításra.

 

A pályázat eredményhirdetésére és a kiállítás megnyitására 2018. május 11-én 14 órakor kerül sor a Budapesten a Magyar Népi Iparművészeti Múzeumban.

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

El­hunyt Fü­ge­di Já­nos

Megrendüléssel tudatjuk, hogy életének 71. évében elhunyt Fügedi János egyetemi tanár, néptánckutató, az MTA köztestületének tagja. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!