"Föl­dön apám fia vol­nék..." - Egy elő­adás ké­pei

Gondola

2004. szeptember 7-én és 8-án mutatta be a Magyar Állami Népi Együttes új műsorát a Millenárison. Az Együttes Földön apám fia volnék... című új műsorában az autentikus formákat megtartja, de nem pusztán reprodukálja, hanem új funkcióba helyezi, ezáltal új jelentéssel tölti meg, mondanivalójával aktualizálja a nyelvet.

 

Ebben az absztrakt, újrateremtett valóságban, a színház időt és teret kiterjesztő kontextusában, a tánc elvont és újraértelmezett nyelvén szól: földi valóságunkra és apáink örökségére irányítja figyelmünket, üzeneteket, mintákat közvetít.

Azt üzeni, hogy bár homogenizálódó és felszínes "világkultúrával" körülvéve élünk, van saját és sajátos kultúránk. Felmutatja folyamatosságát, fontosságát, azt a kultúrát, amely emberi létezésünk alapszükséglete, nemzeti önazonosságunk egyik forrása.

Mintáik híres táncosok, zenészek, akiktől személyesen vagy a róluk készült filmek, hangfelvételek alapján megtanulták táncaikat, zenéiket. "Nagy egyéniségek ők, akik identitásukkal, tehetségükkel, művészetükkel, autonómiájukkal is mintaként szolgálnak"- vallják az Együttes tagjai.

Homok- és videoanimációkkal színesített műsorunk utazás térben, időben, a képzeletben, emlék az útról, amelyen együtt jártunk, személyes, megélt élményeik felidézése - színpadra állítva a Kárpát-medence legszebb táncait. A műsorban az együttes tánckara és zenekara mellett Herczku Ágnes népdalénekes is közreműködik.

 

Közreműködnek: a Magyar Állami Népi Együttes tánckara és népzenészei
Énekel: Herczku Ágnes
Fény--látvány: Kovács Gerzson Péter
Jelmez: Szűcs Edit
Homokanimáció: Cakó Ferenc
Videomunkák: Dénes Zoltán
Néprajzi tanácsadó: Gombos András
Táncmesterek, koreográfusok: Farkas Zoltán, Galát Péter, Juhász Zsolt, Kökény Richárd, Mihályi Gábor, Németh Ildikó, Szabó Szilárd, Szilágyi Zsolt, Szűcs Gábor, Végső Miklós és a táncosok Zenei összeállítás: Gera Attila, Herczku Ágnes, Karacs Gyula, Mohácsy Albert, Pál István, Salamon Beáta
A rendező munkatársa: Kovács Gerzson Péter
Rendező-koreográfus: Mihályi Gábor
Tánckarvezető: Kökény Richárd
Asszisztensek: Bakos Gabriella Harangozó-díjas, Borbély Beatrix
Művészeti vezető: Mihályi Gábor Harangozó-díjas

 

 

 

 

A MAGYAR ÁLLAMI NÉPI EGYÜTTES

A Magyar Állami Népi Együttes az egyik legnevesebb magyar népiegyüttes. 1951-ben alakult azzal a céllal, hogy Magyarország és a magyar lakta területek zene, tánc és öltözködési kultúráját valamint közösségbeli magatartását megismerje, tanulmányozza, magáévá tegye és ezeket az értékeket magas művészi fokon közvetítse a magyar közönség és a világ közönsége felé. Fennállásának több mint öt évtizede alatt az Együttes teljesítette nemes feladatát, életre keltette és színpadra vitte a magyar nép gazdag kultúráját.

A gazdag, színpompás repertoár az Együttest egyben a világ legtöbbet utazó együtteseinek rangjára emelte. Az 50 év alatt az Együttes 4 világrész 44 országának színpadain lépett fel és több mint 7,5 millió néző elismerését vívta ki. Az utóbbi években az Együttes különleges érdeklődést keltett az USA- ban - ezt bizonyítja a Columbia Artist háromévenkénti, három hónapra szóló meghívása - és a Távol-Keleten egyaránt.

Az Együttes 34 táncosból, 14 tagú cigányzenekarból és egy 5 tagú népzenei kiszenekarból áll. A rendkívül gazdag repertoár autentikus táncanyagra épül, a koreografiák közül néhány elzárt falvak féltve őrzött kincseit dolgozza fel, évszázadokra visszanyúló mozgásanyag felhasználásával. Az öttagú kiszenekar hagyományos hangszereken játszik és a variációkban gazdag magyar népzenét teljes pompájában a legmagasabb művészi szinten mutatják be. A Oláh Jenő vezette világhírű cigányzenekar a zenekari kíséret mellett önálló zenekari darabokat is előad, gazdag repertoárjuk olyan magyar és nemzetközi klasszikusokat szólaltat meg, mint Liszt, Bartók, Kodály és Brahms.

 

Farkas Boglárka

Er­dély­ből Er­dély­be

Fehér Anikó Erdélyből Erdélybe című írását ajánljuk a Ritmus és hang blogon, mely Jávorszky Béla Kelemen László című életrajzi könyvéről és annak könyvbemutatójáról készült.

In­ter­jú Both Mik­lós­sal

A Kultúra.hu munkatársa a nemzetközi viszonylatban is egyedülálló Folk_ME (Music Education) platform apropóján beszélgetett a Hagyományok Háza főigazgatójával.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!