"Földön apám fia vol­nék..." - Egy előadás képei

Gondola

2004. szeptember 7-én és 8-án mutatta be a Magyar Állami Népi Együttes új műsorát a Millenárison. Az Együttes Földön apám fia volnék... című új műsorában az autentikus formákat megtartja, de nem pusztán reprodukálja, hanem új funkcióba helyezi, ezáltal új jelentéssel tölti meg, mondanivalójával aktualizálja a nyelvet.

 

Ebben az absztrakt, újrateremtett valóságban, a színház időt és teret kiterjesztő kontextusában, a tánc elvont és újraértelmezett nyelvén szól: földi valóságunkra és apáink örökségére irányítja figyelmünket, üzeneteket, mintákat közvetít.

Azt üzeni, hogy bár homogenizálódó és felszínes "világkultúrával" körülvéve élünk, van saját és sajátos kultúránk. Felmutatja folyamatosságát, fontosságát, azt a kultúrát, amely emberi létezésünk alapszükséglete, nemzeti önazonosságunk egyik forrása.

Mintáik híres táncosok, zenészek, akiktől személyesen vagy a róluk készült filmek, hangfelvételek alapján megtanulták táncaikat, zenéiket. "Nagy egyéniségek ők, akik identitásukkal, tehetségükkel, művészetükkel, autonómiájukkal is mintaként szolgálnak"- vallják az Együttes tagjai.

Homok- és videoanimációkkal színesített műsorunk utazás térben, időben, a képzeletben, emlék az útról, amelyen együtt jártunk, személyes, megélt élményeik felidézése - színpadra állítva a Kárpát-medence legszebb táncait. A műsorban az együttes tánckara és zenekara mellett Herczku Ágnes népdalénekes is közreműködik.

 

Közreműködnek: a Magyar Állami Népi Együttes tánckara és népzenészei
Énekel: Herczku Ágnes
Fény--látvány: Kovács Gerzson Péter
Jelmez: Szűcs Edit
Homokanimáció: Cakó Ferenc
Videomunkák: Dénes Zoltán
Néprajzi tanácsadó: Gombos András
Táncmesterek, koreográfusok: Farkas Zoltán, Galát Péter, Juhász Zsolt, Kökény Richárd, Mihályi Gábor, Németh Ildikó, Szabó Szilárd, Szilágyi Zsolt, Szűcs Gábor, Végső Miklós és a táncosok Zenei összeállítás: Gera Attila, Herczku Ágnes, Karacs Gyula, Mohácsy Albert, Pál István, Salamon Beáta
A rendező munkatársa: Kovács Gerzson Péter
Rendező-koreográfus: Mihályi Gábor
Tánckarvezető: Kökény Richárd
Asszisztensek: Bakos Gabriella Harangozó-díjas, Borbély Beatrix
Művészeti vezető: Mihályi Gábor Harangozó-díjas

 

 

 

 

A MAGYAR ÁLLAMI NÉPI EGYÜTTES

A Magyar Állami Népi Együttes az egyik legnevesebb magyar népiegyüttes. 1951-ben alakult azzal a céllal, hogy Magyarország és a magyar lakta területek zene, tánc és öltözködési kultúráját valamint közösségbeli magatartását megismerje, tanulmányozza, magáévá tegye és ezeket az értékeket magas művészi fokon közvetítse a magyar közönség és a világ közönsége felé. Fennállásának több mint öt évtizede alatt az Együttes teljesítette nemes feladatát, életre keltette és színpadra vitte a magyar nép gazdag kultúráját.

A gazdag, színpompás repertoár az Együttest egyben a világ legtöbbet utazó együtteseinek rangjára emelte. Az 50 év alatt az Együttes 4 világrész 44 országának színpadain lépett fel és több mint 7,5 millió néző elismerését vívta ki. Az utóbbi években az Együttes különleges érdeklődést keltett az USA- ban - ezt bizonyítja a Columbia Artist háromévenkénti, három hónapra szóló meghívása - és a Távol-Keleten egyaránt.

Az Együttes 34 táncosból, 14 tagú cigányzenekarból és egy 5 tagú népzenei kiszenekarból áll. A rendkívül gazdag repertoár autentikus táncanyagra épül, a koreografiák közül néhány elzárt falvak féltve őrzött kincseit dolgozza fel, évszázadokra visszanyúló mozgásanyag felhasználásával. Az öttagú kiszenekar hagyományos hangszereken játszik és a variációkban gazdag magyar népzenét teljes pompájában a legmagasabb művészi szinten mutatják be. A Oláh Jenő vezette világhírű cigányzenekar a zenekari kíséret mellett önálló zenekari darabokat is előad, gazdag repertoárjuk olyan magyar és nemzetközi klasszikusokat szólaltat meg, mint Liszt, Bartók, Kodály és Brahms.

 

Farkas Boglárka

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.