Nav­ra­til And­rea

Liszt-díjas népdalénekes, mesélő

"Az éneklés, a természet szeretete, valamint a hagyományos paraszti világ által őrzött tudás tisztelete gyerekkorom óta az életem része. Öröm számomra, amikor olyan emberekkel lehetek együtt, akiknek mindez hasonló értéket és élményt jelent. Fontosnak tartom, hogy ez az örökség ne csak könyvekben és kottalapokon legyen hozzáférhető, hanem élő tudás maradjon minden ember számára. Ezen értékek mentén választottam hivatásul a biológia tudományát, valamint a különböző népművészetek művelését és a néphagyományok ápolását, annak tanítását.

Igazi mestereimnek azokat a kedves „öregecskéket” – asszonyokat és embereket – tartom, akiktől az énekeket és a hagyományokat tanultam. Néhányukkal személyesen is több időt eltölthettem, sokkal többet kaptam tőlük egynéhány éneknél, mesénél vagy imánál. Az így megtapasztalt élményeket közvetítem előadóművészként, és adom tovább tanárként.”

Navratil Andrea

 

Liszt-díjas népdalénekes, tanár, mesemondó, ökológus: a Kobzos együttes és a Fonó zenekar mellett az Igriczek együttes tagja, a Duna Művészegyüttes szólóénekeseBerecz András műsorainak, valamint a Békás banda, az Eszterlánc és a Tallabille zenekarnak meghívott vendégénekese, a Fölszállott a páva tehetségkutató verseny felkészítő mestere.

 

Számos népzenei rendezvény és verseny győztese, nívódíjasa, a Népművészet Ifjú Mestere, Tornalja díszpolgára. Előadóművészi és oktatási munkájáért Honvédelemért Kitüntető Címet kapott, a Zurgó Együttessel pedig elnyerte a Bezerédj-díjat, majd a Bartók emlékdíjat, ill. a Magyar Művészetért Díjat. Előadóművészként megkapta a Természetvédelem nagykövete kitüntetést. 2016 szeptemberében az MMA Népművészeti Tagozata a magyar népművészet életben tartásáért és továbbörökítéséért végzett tevékenységéért, áldozatos közösségformáló munkája elismeréseként kitüntette az MMA Elismerő oklevelével; a táncházmozgalom érdekében kifejtett munkája és zenepedagógusi tevékenysége elismeréseként 2017 tavaszán Táncház Érmet kapott. 2017 júliusában a FINA vizes világbajnokság záró ceremóniájának felkért hazai szóló énekese.

Az állandó felállások és zenekarok mellett közreműködőként vagy meghívott vendégként az elmúlt években énekelt Petrás Máriával, Sebestyén Mártával, Berecz Andrással, a Muzsikás együttessel, Balogh Kálmánnal, Vizeli Balázzsal, Juhász Zoltánnal, Mali Katalin orgonaművésszel, Czébely Beáta és Szokolay Balázs zongoraművésszel, Kelemen Barnabás hegedűművésszel, a Szalonna és BandájávalSzokolay Dongó Balázzsal és a Liszt Ferenc kamarazenekarral, valamint a Recirquel Társulattal.

Rendszeresen tanít továbbképzéseken, nyári táborokban. A Hagyományok Háza meghívott szakoktatója. Éneke több mint 40 lemezen hallható. Zenésztársaival bejárta egész Európát, koncertezett többször Indiában, valamint hazánkat képviselve a Magyar Örökség programsorozaton szóló énekeseként meghívottja volt az Egyesült Államok egyik legnagyobb szabású szabadtéri rendezvényének, a Washington szívében évente megtartott Smithsonian Folklife Festival-nak.

 

Navratil Andrea mesemondását a prozódiai elemek tudatos használata, vagyis a beszéddallam, hangmagasság, hanglejtés, beszédritmus színessége teszi megjelenítő erejűvé. Általában táncházakban, a közönséggel gyakran interakcióba keveredve, vagy zenés-prózai műsorok során mesél, gyakorlottan vonja be közönségét, most is hallhatjuk, ahogy a képernyők túloldalán ülő hallgatóság számára kérdésekkel, megszólítással teszi jelenidejűvé a mesemondást-mesehallgatást.

 Aki kíváncsi Andrea munkásságára, életrajzára, népdalénekesi, régizenei és egyéb műsoraira, munkatársaira, belehallgatna előadásaiba, annak ajánljuk saját honlapját:

 

http://www.navratilandrea.hu/

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!