Szín­pa­dON: Tánc­ká­non - Hom­mage à Ko­dály Zol­tán

A színpadi táncelőadások, a koncertek mindig egy kivételes formáját jelentették a szórakozásnak, kikapcsolódásnak, feltöltődésnek. A színházterem az a varázslatos hely, aminek ajtajában letesszük a külvilág történéseit, akkor és ott csak az létezik, ami a színpadon megelevenedik. Megnyugszunk, belefeledkezünk egy-egy dallamba, lelkünk mélyéig megérint egy népdal, vagy már-már annyira magával ragad a tánc, hogy szinte magunk is táncra perdülünk, de a lábunk mindenképp megmozdul a széken ülve is. 

Mi a Hagyományok Házában ezt az érzést szeretnénk elvinni közönségünk otthonaiba, ezt a hiányt szeretnénk pótolni mindazok szívében, akik már nagyon hiányolják a katartikus élményeket. Online színpadunkon a Magyar Állami Népi Együttes nagysikerű előadásai és népzenei koncertek nyújtanak felhőtlen kikapcsolódást.

 


A Magyar Állami Népi Együttes új produkciójában, melyhez a kodályi életmű szolgál hivatkozási alapul, a korábban színpadra állított műsorokhoz hasonlóan a hagyomány radikális elevenséggel jelenik meg, jelenkorunk kortárs megnyilvánulásaival szimbiózisban.

Egy képzeletbeli közösség életének apró mozzanataiból bontakozik ki a történet, melynek zenei keretét Kodály Zoltán (és kortársa, Bartók Béla) kompozíciói, illetve a zeneszerző által gyűjtött népdalok alkotják. A jelenetek során emberi kapcsolatok kialakulását, azok elvesztését, örömöket és bánatokat, valamint a mindennapok és ünnepek rituáléit követhetjük nyomon.

Gazdagon árnyalt, lírai-asszociatív képek, színpadi történések, a tér és az idősíkok játékosan változó spektrumán keresztül jutunk el a végkifejletig: az emberi lét, az élet diadalának katartikus kinyilatkoztatásáig.

A Tánckánonban olyan ismert és népszerű Kodály-művek idéződnek fel, mint a Háry János, a Hét zongoradarab (Op. 11), a Kilenc zongoradarab (Op. 3) vagy az Esti dal.

Az előadás a Budapesti Tavaszi Fesztivál, a Hagyományok Háza – Magyar Állami Népi Együttes és a Nemzeti Táncszínház közös produkciója.

Az előadásban megjelenő archív képek a Néprajzi Múzeum fotótárának gyűjteményéből származnak. Képválogatás: Csorba Judit Dorottya

Bemutató: 2017. április 21. 19 óra, Müpa Fesztivál Színház 

Ma­gyar Rap­szó­dia – nép­tánc­ban el­me­sél­ve

A szerelem örökérvényűsége kiapadhatatlan inspirációként van jelen a világban, legyen szó bármilyen művészeti formáról. A Magyar Állami Népi Együttes Magyar Rapszódia című előadása a tánc és a zene egyetemes nyelvén, magyar paraszti hagyományainak sokszínűségén és jelenidejűségén keresztül hivatott bemutatni az ember életének legbonyolultabb, legmisztikusabb érzését. 

Isz­tam­bul­ban a Ma­gyar Ál­la­mi Né­pi Együt­tes

A Tiszta forrás című előadásban Guessous Majda Mária „Mesi”, a Győri Balett és a Magyar Állami Népi Együttes közösen tiszteleg Bartók munkássága, valamint a török és a magyar kulturális kapcsolódások előtt. A Tiszta forrás október 15-én este Budapest után Isztambulban, az Atatürk Kulturális Központban is debütál.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!