1896-ban egy magyar etnográfus, Vikár Béla Európában elsőként rögzített népdalokat fonográffal. Ezt követően Bartók Béla, Kodály Zoltán és Lajtha László, kiszélesítve a gyűjtéseket a Kárpát-medencében élő népekre, megteremtették a magyar etnomuzikológia és a nemzetközi összehasonlító folklórkutatás alapjait. A magasszintű tudományos feldolgozás mellett mindhárman arra törekedtek, hogy a gyűjtött népzenét a kortárs kultúrába is beépítsék, az oktatás és a közművelődés számára is elérhetővé tegyék. Tanítványaik egész sora haladt ezen az úton, köztük Martin György, a magyar néptánckutatás megalapozója, a tudományos kutatás és a folklórrevival mozgalmak szoros kapcsolatának élő megtestesítője. Ennek a kapcsolatnak az intézményesítését először az 1970-es évek folyamán kibontakozó táncházmozgalom, s az annak hatására megújuló színpadi néptáncmozgalom megnövekedett igényei sürgették. Így jött létre Martin személyes közbenjárásával 1981-ben a Néptáncosok Szakmai Háza.
A Kárpát-medencei folklór iránti társadalmi érdeklődés – főleg 1990 után – tovább fokozódott, nemcsak Magyarországon, hanem világszerte. Ennek a megnövekedett igénynek kíván új intézményes keretet adni a 21. században a Folklórdokumentációs Könyvtár és Archívum, amely a Néptáncosok Szakmai Háza dokumentációs anyagainak örököseként, a tudományos intézetekkel együttműködve, a korszerű digitális technika és az internet igénybevételével kívánja hozzáférhetővé tenni mindenki számára a kezdetektől napjainkig Magyarországon felhalmozott, a Kárpát-medence vagy akár távolabbi tájak bármely etnikumához tartozó népzenei- és néptáncgyűjtéseket.
2022 májusában a könyvtári állományunk több mint 25.000 kötetet és folyóiratot tesz ki; a Folklórarchívumban több mint 40.000 fénykép található, valamint az eredeti folklórgyűjtésekből 1420 órányi videó és közel 6000 órányi hangfelvétel került ezidáig feldolgozásra.
Küldetésnyilatkozat
Könyvtárhasználati Szabályzat
Gyűjtőköri és Állományalakítási Szabályzat
Gyűjtemény- és Raktárkezelési Szabályzat
Gyűjteményi Főosztály főosztályvezetője: Maczelka Árpád
Martin György Szakkönyvtár
Tel.: (+36 1) 225 6059
E-mail: konyvtar@hagyomanyokhaza.hu
Osztályvezető: Kapitány Dóra
Tel.: (+36 1) 225 6013
E-mail: kapitany.dora@hagyomanyokhaza.hu
Olvasószolgálat:
Kapitány Dóra, Pávlicz Adrienn
Táncház Archívum:
Szecsődi Barbara
MÁNE gyűjtemény:
Abdulwahab Nadia
Hang- és mozgóképtár:
Galát Péter, Vavrinecz András
Folklór Archívum
E-mail: archivum@hagyomanyokhaza.hu
Osztályvezető: Molnár Péter
Tel.: (+36 1) 225-6092
E-mail: molnar.peter@hagyomanyokhaza.hu
Digitalizálás:
Káplár Béla, Ifj. Vitányi Iván
Gyűjteménykezelés:
Kardos-Biri Elvira, Nagy Gergely
Katalogizálás:
Böröcz Balázs, Danhauser Máté, Demeter Erika, Major Levente, Nagy Andrea, Péczeli Barbara, Porteleki Zoltán, Redő Júlia
Részlegeink szorosan együttműködnek az Adatbázis Szakcsoport munkatársaival.