Át­ad­ták az idei Kis­jan­kó Bo­ri-dí­ja­kat

A 2025-ben immár 31. alkalommal megrendezett Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra idén rekordszámú pályamű érkezett, 102 alkotó 409 munkája. A népi kézművesség egyik legrangosabb szakmai eseményének számító megmérettetés kiemelkedő színvonalon zajlott. A legkiválóbb pályaművek alkotói különböző kategóriákban – köztük Hagyományos Mesterremek és Modern Míves Termék – részesültek elismerésben.

A pályázat története

A pályázat története 1962-ig nyúlik vissza, amikor a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Tanács Művelődésügyi Osztálya és több országos szervezet hívta életre az országos hímzőpályázatot Mezőkövesd híres matyó hímzőasszonya, Kisjankó Bori emlékére. Az első kiállítást 1963-ban rendezték meg, azóta a kezdeményezés a magyar népművészet megújulásának egyik legfontosabb fóruma lett. A 2025-ös pályázatra beérkezett több száz alkotásból számos munka részesült kiemelt minősítésben.

Fotó: Dusa Gábor

A díjazottak

A zsűri döntése alapján idén Kisjankó Bori-díjban részesült Marton Jánosné, a hagyományos matyó viselet kiváló rekonstrukciójáért és lakástextileken való igényes továbbéltetéséért. I. díjat kapott Beréti Béláné a bukovinai székely szedett ingvállak magas színvonalú kivitelezéséért, valamint Kovácsné Pócza Ágnes népi iparművész, aki a höveji hímzést finom eleganciával alkalmazta modern ruhadarabokon. Ugyancsak I. díjat nyert Radácsi Piroska, a Népművészet Mestere, az úrihímzés kevésbé ismert motívumainak technikai tökélyű feldolgozásáért. Borbély Csabáné a felvidéki eredetű vászon tüllrátét motívumkincs kimagasló megjelenítéséért, Fiser Józsefné pedig a Heves megyei fehérhímzés korszerű lakástextileken való szép alkalmazásáért részesült elismerésben. Kiemelkedő kollektív teljesítménnyel nyert I. díjat a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központ Kézi Hímző Szakosztálya, Zuberec Vera népi iparművész vezetésével, akik több régió hímzőkultúráját egyesítették technikai és esztétikai magas színvonalon.

Fotó: Dusa Gábor

A népi kézművesség ma is élő nyelv

A szakmai zsűri értékelése szerint a pályamunkák idén is kivételesen magas technikai és esztétikai színvonalat képviseltek. A hímzők nemcsak megőrizték a különböző tájegységek hagyományos mintakincsét, hanem kortárs szellemiségben újragondolt formában is bemutatták, különösen a modern öltözködési és lakáskultúrában. A díjazott alkotásokból épült kiállítás kurátora, Benedek Krisztina szerint az idei válogatás jól példázza, hogy a népi kézművesség ma is élő nyelv. „A tárlat üzenete, hogy a népi díszítőművészet nem csupán múltidézés, hanem egy kortárs alkotói nyelv, amely képes reagálni a jelenkor esztétikai és közösségi igényeire is” – fogalmazott a megnyitón.

Fotó: Dusa Gábor

Közösségi alkotásként

A pályaművek jelentős része közösségi alkotásként született, ami különösen figyelemreméltó tény a mai individualizált világban. Ez jól mutatja, hogy a népi kézművesség közösségformáló ereje ma is élő valóság, és a hímzés nem csak technikai tudás, hanem közös alkotói élmény is. A beérkezett munkák értékét tovább növeli, hogy a résztvevő alkotók sok esetben új, eddig kevéssé ismert mintakincseket és technikákat is felfedeztek és alkalmaztak, hozzájárulva ezzel a hímzőmozgalom tudásbázisának gazdagításához.

Fotó: Dusa Gábor

A hímzők legnagyobb elismerése

Péter Szidónia, a Hagyományok Háza közművelődés-szervezési osztály vezetője szerint az országos hímzőpályázat mára kiemelkedő jelentőséggel bír a szakma életében. „Ezt a kétévente megrendezett eseményt olyan izgalommal és elszántsággal várják az alkotók, mint a sportolók az olimpiát – sokakat ez motivál a folyamatos fejlődésre és az új utak keresésére” – mondta hozzátéve: a Kisjankó Bori-díj elnyerése a hímzők legnagyobb elismerése.

A hímzőpályázat díjátadóját és kiállításának megnyitóját július 11-én nagy érdeklődés övezte, a kiállítás megtekinthető szeptember 30-ig két helyszínen Mezőkövesden: a Matyó Múzeumban és a Közösségi Házban.

További információ: https://hagyomanyokhaza.hu/hu/kisjanko-bori-himzopalyazat-dijazott-alkotasainak-katalogusa

 

Tán­co­sa­ink is­mét Er­dély­ben

A Magyar Állami Népi Együttes június 21-én Erdélybe indul. A négynapos előadássorozat Marosvásárhelyen kezdődik, Kolozsváron és Székelyudvarhelyen folytatódik, és az utolsó állomása Nagyvárad. 

Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!