Átadták az idei Kisjankó Bori-dí­jakat

A 2025-ben immár 31. alkalommal megrendezett Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra idén rekordszámú pályamű érkezett, 102 alkotó 409 munkája. A népi kézművesség egyik legrangosabb szakmai eseményének számító megmérettetés kiemelkedő színvonalon zajlott. A legkiválóbb pályaművek alkotói különböző kategóriákban – köztük Hagyományos Mesterremek és Modern Míves Termék – részesültek elismerésben.

A pályázat története

A pályázat története 1962-ig nyúlik vissza, amikor a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Tanács Művelődésügyi Osztálya és több országos szervezet hívta életre az országos hímzőpályázatot Mezőkövesd híres matyó hímzőasszonya, Kisjankó Bori emlékére. Az első kiállítást 1963-ban rendezték meg, azóta a kezdeményezés a magyar népművészet megújulásának egyik legfontosabb fóruma lett. A 2025-ös pályázatra beérkezett több száz alkotásból számos munka részesült kiemelt minősítésben.

Fotó: Dusa Gábor

A díjazottak

A zsűri döntése alapján idén Kisjankó Bori-díjban részesült Marton Jánosné, a hagyományos matyó viselet kiváló rekonstrukciójáért és lakástextileken való igényes továbbéltetéséért. I. díjat kapott Beréti Béláné a bukovinai székely szedett ingvállak magas színvonalú kivitelezéséért, valamint Kovácsné Pócza Ágnes népi iparművész, aki a höveji hímzést finom eleganciával alkalmazta modern ruhadarabokon. Ugyancsak I. díjat nyert Radácsi Piroska, a Népművészet Mestere, az úrihímzés kevésbé ismert motívumainak technikai tökélyű feldolgozásáért. Borbély Csabáné a felvidéki eredetű vászon tüllrátét motívumkincs kimagasló megjelenítéséért, Fiser Józsefné pedig a Heves megyei fehérhímzés korszerű lakástextileken való szép alkalmazásáért részesült elismerésben. Kiemelkedő kollektív teljesítménnyel nyert I. díjat a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központ Kézi Hímző Szakosztálya, Zuberec Vera népi iparművész vezetésével, akik több régió hímzőkultúráját egyesítették technikai és esztétikai magas színvonalon.

Fotó: Dusa Gábor

A népi kézművesség ma is élő nyelv

A szakmai zsűri értékelése szerint a pályamunkák idén is kivételesen magas technikai és esztétikai színvonalat képviseltek. A hímzők nemcsak megőrizték a különböző tájegységek hagyományos mintakincsét, hanem kortárs szellemiségben újragondolt formában is bemutatták, különösen a modern öltözködési és lakáskultúrában. A díjazott alkotásokból épült kiállítás kurátora, Benedek Krisztina szerint az idei válogatás jól példázza, hogy a népi kézművesség ma is élő nyelv. „A tárlat üzenete, hogy a népi díszítőművészet nem csupán múltidézés, hanem egy kortárs alkotói nyelv, amely képes reagálni a jelenkor esztétikai és közösségi igényeire is” – fogalmazott a megnyitón.

Fotó: Dusa Gábor

Közösségi alkotásként

A pályaművek jelentős része közösségi alkotásként született, ami különösen figyelemreméltó tény a mai individualizált világban. Ez jól mutatja, hogy a népi kézművesség közösségformáló ereje ma is élő valóság, és a hímzés nem csak technikai tudás, hanem közös alkotói élmény is. A beérkezett munkák értékét tovább növeli, hogy a résztvevő alkotók sok esetben új, eddig kevéssé ismert mintakincseket és technikákat is felfedeztek és alkalmaztak, hozzájárulva ezzel a hímzőmozgalom tudásbázisának gazdagításához.

Fotó: Dusa Gábor

A hímzők legnagyobb elismerése

Péter Szidónia, a Hagyományok Háza közművelődés-szervezési osztály vezetője szerint az országos hímzőpályázat mára kiemelkedő jelentőséggel bír a szakma életében. „Ezt a kétévente megrendezett eseményt olyan izgalommal és elszántsággal várják az alkotók, mint a sportolók az olimpiát – sokakat ez motivál a folyamatos fejlődésre és az új utak keresésére” – mondta hozzátéve: a Kisjankó Bori-díj elnyerése a hímzők legnagyobb elismerése.

A hímzőpályázat díjátadóját és kiállításának megnyitóját július 11-én nagy érdeklődés övezte, a kiállítás megtekinthető szeptember 30-ig két helyszínen Mezőkövesden: a Matyó Múzeumban és a Közösségi Házban.

További információ: https://hagyomanyokhaza.hu/hu/kisjanko-bori-himzopalyazat-dijazott-alkotasainak-katalogusa

 

Folk_ME has been in­tro­duced in Qatar

Hungarian Heritage House’s digital music education program, which garnered interest from several countries, opening up new opportunities for collaboration.

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.