Kö­zös­sé­gi Szőt­tes Kon­fe­ren­cia­so­ro­zat in­dult

A népi kultúra szövetéből épülnek a közösségek

A Hagyományok Háza országjáró programja találkozási lehetőséget kínál a népművészet elkötelezettjeinek

Április 24-én, csütörtökön Székesfehérváron, a Malom utcai Táncházban vette kezdetét a Közösségi Szőttes Konferencia – avagy Közösség-Hagyomány-Szervezés című országos rendezvénysorozat. A nyitóeseményt az Alba Regia Táncegyesület szervezte meg a Hagyományok Háza Hálózat partnereként, a Petőfi Kulturális Program támogatásával, együttműködésben a Magyarországi Alkotóművészek Közép- és Nyugat-dunántúli Regionális Társaságával.

A sorozat célja

A Hagyományok Háza által életre hívott konferenciasorozat célja, hogy elősegítse a népművészet és a néphagyomány aktuális kérdéseinek megvitatását, valamint támogassa a helyi közösségek együttműködését, tudásmegosztását és kapcsolatépítését. A rendezvénysorozat keretében előadások, kerekasztal-beszélgetések, műhelymunkák és személyes találkozások szolgálják a szakmai eszmecserét és az inspiráló feltöltődést.

Fotó: Lőrincz Miklós

„A hagyományőrzést sokan a múlthoz kötik, pedig valójában a jövőnket formálja. A népi mintákból ma is élő, inspiráló közösségi élmények szőhetők, ha tudatosan nyúlunk hozzájuk. A Közösségi Szőttes Konferenciák számunkra olyan találkozási pontok, ahol a tudás és a tapasztalat szabadon áramlik, és valódi szakmai, emberi együttműködések születhetnek.”– fogalmazott megnyitó beszédében Both Miklós, a Hagyományok Háza főigazgatója.

Országos lefedettség

A konferenciasorozat lehetőséget nyújt arra is, hogy a Hagyományok Háza és vármegyei hálózata közvetlenül bemutathassa tevékenységeit a népművészet, néphagyomány területén tevékeny szakemberek és az érdeklődő közösségek tagjai, vezetői számára. A Hagyományok Háza 2017 óta fenntartott szakmai hálózata 2025-ben 21 partnerszervezettel közösen szervezi meg a konferenciát, amely része egy szélesebb, mintegy 180 települést érintő programhálónak – várhatóan több mint 15 000 fő részvételével.

Fotó: Lőrincz Miklós
Hogyan lehet csatlakozni?

A konferenciasorozathoz további helyszíneken is lehet csatlakozni, a következő Közösségi Szőttes Konferenciák Kiscsőszön és Törökbálinton kerülnek megrendezésre – az események pontos időpontjai és programjai elérhetők már a szervezők csatornáin. A konferenciára várják azokat az aktív közösségszervezőket, pedagógusokat, települési közösségek vezetőit, népművészeti műhelyek képviselőit, alkotókat, táncosokat, zenészeket, kézműveseket, népmesemondókat, valamint minden érdeklődőt, akik új információkat, inspirációkat, kapaszkodókat, kapcsolatokat keresnek közösségeik helyi identitásának újrafelfedezése, megőrzése és megerősítése érdekében – az élő népi kultúra és néphagyományok mintáiból merítve.

Következő helyszínek

2025.04.30. KISCSŐSZ

2025.05.07. TÖRÖKBÁLINT

 

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Ro­ma­ni De­sign

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Romani Design egy különleges ruhakölteményét és kiegészítőit is. A most nyíló kiállítás kapcsán beszélgettünk divatról, hitről, identitástudatról Varga Erikával, a Romani Design alapítójával, művészeti vezetőjével. 

Ma­gyar Rap­szó­dia – nép­tánc­ban el­me­sél­ve

A szerelem örökérvényűsége kiapadhatatlan inspirációként van jelen a világban, legyen szó bármilyen művészeti formáról. A Magyar Állami Népi Együttes Magyar Rapszódia című előadása a tánc és a zene egyetemes nyelvén, magyar paraszti hagyományainak sokszínűségén és jelenidejűségén keresztül hivatott bemutatni az ember életének legbonyolultabb, legmisztikusabb érzését. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!