Tra­dí­ció a mo­dern fo­tog­rá­fia len­csé­jén ke­resz­tül

Pixel és folklór - Magyar népművészet és fotográfia a 21. században

A hagyományok jelenidejű ábrázolása iránti érdeklődés köti össze a Hagyományok Háza Pixel és folklór című egyedülálló tárlatán kiállító, elismert fotográfusokat, akik között Korniss Péter vagy Kása Béla, a fényképész szakma „nagy öregei” mellett a fiatal generáció tekintélyei is képviseltetik magukat, mint Farbaky Tamás vagy Mohos Zsófia. A sokféle stílust felvonultató kiállítás számos csodát tár fel a napjainkban is jelen lévő tradícióról, amelynek továbbélése a megújulásban rejlik – ezt a tényt mi sem igazolhatná jobban, mint az azt kísérő és megörökítő, maga is folyton változó fotográfia. A kiállítás, amelynek kurátora Szarka Klára fotótörténész, december 18-ig látogatható a Hagyományok Háza nyitvatartási idejében, előre meghirdetett időpontokban tárlatvezetéseken is részt lehet venni. Részletek a Hagyományok Háza weboldalán

„A fotográfia megjelenése új dimenziókat nyitott meg a hagyományok és a népművészet megörökítésében és értelmezésében. A fényképezőgép lencséjén keresztül a fotográfusok nemcsak dokumentálták, hanem egyúttal újra is alkották a világot, sajátos nézőpontjukat, érzelmeiket és gondolataikat is belefoglalva a képekbe”- fogalmaz a kiállítás létrejöttének kapcsán Both Miklós a Hagyományok Háza főigazgatója, aki szerint a tárlat elősegíti azt a folyamatot is, hogy az emberek szélesebb köre is bepillantást nyerjen a sokszor távoli és ismeretlen kultúrákba, gazdagítva ezzel saját világképüket és empátiájukat. 

Komka Péter: Palóc Párnafesztivál 2015

Hogyan is dolgozik a ma fotográfusa Magyarországon és a magyarlakta vidékeken a hagyományosan annyira kedvelt és kitüntetett fotótémán, a magyar néphagyomány vizuális megörökítésén? Van-e továbbélő fotóművészeti tradíció vagy mindent másként, más gesztusokkal tesznek a jelenkor alkotói? Ezekre a kérdésekre keresi a választ a kiállítás, ami azt is bemutatja, hogy nemcsak a hagyományokhoz való viszonyulás, de az egész magyar kortárs fotográfia is mély átalakuláson ment át a 21. században. „Talán nem véletlen, hogy az ezredfordulónak nagy jelentősége van a kiállításban, hiszen azóta úgy tapasztalom, hogy különösen felerősödött a fiatalok figyelmének megnyeréséért folytatott állandó harc. Amellett, hogy valójában nem motoszkált a fejemben, hogy ezt a kiállítást kifejezetten fiataloknak dedikáljam, nagyon remélem, hogy felkelti majd a kíváncsiságukat. Akik érdeklődnek az ellentmondások, illetve a speciális kérdésfeltevések iránt, bizonyára felfigyelnek a címben lévő kifejezések ellentétére” – fogalmaz Szarka Klára, a kiállítás kurátora, aki azt is elárulta, hogy hogyan alakult át markánsan az elmúlt néhány évtized során a a fotográfiai alkotás mikéntje: az elkapott pillanat, az igazi, riportos fotográfia megtelítődött, és felváltotta a rekonstruált világ, aminek a lényege, hogy összesűríti azokat a látványokat, amelyek időben és térben szét vannak szóródva. Mesélt arról is, hogy egy másik, újfajta megközelítés a konceptfotográfia is érvényben van, amit szintén felfedezhetünk a tárlaton, hiszen a 21. századtól szinte minden témában találkozhatunk vele.

Bődey János: Narrai Szüreti felvonulás (részlet a sorozatból)

A kiállítás megannyi választ kínál „a 21. századi tétova, útját tévesztett, különböző válságokban létező ember kérdéseire”, tudtuk meg Szarka Klárától. „Az a meglepő tanulság körvonalazódik ebből az anyagból, hogy vannak dolgok, amikért igenis érdemes a hagyományhoz visszanyúlni. Azt gondolom, az egész személyes életünkre vonatkozóan nagyon sokat tanulhatunk a tradíciókból, ha jól és igaz módon viszonyulunk hozzá” – összegezte gondolatait a kurátor, aki reményeit fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy mindennek megtalálásában segíthetnek a modern szemléletű fotók, amelyek hozzájárulhatnak ahhoz is, hogy ne legyen számunkra olyan idegen a hagyomány, még távoli is, és nem alkalmazható egy az egyben életünk minden területén.

„A Pixel és Folklór kiállítás bemutatja, hogyan képes a fotográfia hidat képezni a múlt és a jelen, a hagyomány és a modernitás között, miközben párbeszédet teremt a különböző művészeti ágak között – összegezte Both Miklós a kiállítás üzenetét. És ha egy rövid ideig úgy tetszett is, hogy a globalizáció kiradíroz minden hagyományt, talán szabálytalanul, talán másként, mint ahogy mi azt elképzeltük, a tradíció mégis felbukkan itt és ott napjainkban. A fotográfiák arról tanúskodnak, létezik a népművészet, élni tud a hagyomány a 21. században is. 

Pályi Zsófia Etelka: Manhattan USA 2014

 

Pixel és folklór – Magyar népművészet és fotográfia a 21. században

a Hagyományok Házában

A kiállítás kurátora:  Szarka Klára fotótörténész

Intézményi kurátor: Dr. Czingel Szilvia
Kiállításmegnyitó: 2024. október 9., 17 óra
A kiállítást megnyitja Szabó T. Anna, József Attila-díjas magyar költő, író, műfordító

A kiállításról egy videó itt: https://youtu.be/fxbCrMknWSo

 

 

Tárlatvezetések időpontja:

2024. október 17. csütörtök 17:00

Nyitvatartás: 2024. október 10-től december 18-ig (kedd-vasárnap 10:00-18:00)

A belépőjeggyel a Hagyományok Háza állandó kiállítása is, az Illatok, ízek, formák is megtekinthető!

További információk: https://hagyomanyokhaza.hu/hu/program/pixel-es-folklor

 

 



 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!