Fó­kusz­ban a ko­re­og­rá­fu­sok

Május 11-én, szombaton mester és tanítványa művészete érkezik a Hagyományok Háza színpadára: Fókuszban a koreográfusok sorozatunk évadzáró alkalmán Botos József és Majoros Róbert koreográfiáit láthatják az érdeklődők Fehérvári huszárok címmel. Az est végén pedig Orza Calin beszélget az alkotókkal.

Mester és tanítvány

A székesfehérvári Alba Regia Táncegyüttes sok évtizede tartozik a legizgalmasabb vidéki néptáncműhelyek közé, köszönhető ez többek között két meghatározó alkotónak, vezetőnek, mesternek és tanítványának. Botos József a hetvenes évek elején kezdett el koreografálni és tanítani a királyi város néptáncegyüttesénél, a hetvenes évek közepétől három évtizeden át volt az együttes művészeti vezetője, számos fesztiváldíjas koreográfia készítője. A stafétát 2006-ban pártfogoltja és tanítványa Majoros Róbert vette át, aki sikeresen járja tovább a mestere által megkezdett utat. 

Közösségépítés

Az együttesnek készült igényes autentikus műsorok, táncjátékok, történelmi témájú tablók mellett mindkettőjük számára meghatározó a szülővároshoz való kötődés, a város életében való aktív jelenlét, a mester által megálmodott Királyi Napok megvalósítása, éltetése, a város fontos eseményein a tanítványokkal való részvétel, a szűkebb és tágabb közösség építése, a gyökerek fontosságának átadása.

Generációról generációra

Majoros Róbert 9 éves kora óta táncol az Alba Regia Táncegyüttesben, lassan húsz éve pedig az együttes művészeti vezetője.

“Az Alba Regia Táncegyüttes ugyanúgy, mint más amatőr táncegyüttes hobbi szerűen működik. Amitől különleges a mi helyzetünk, az az hogy egészen idősebb generációkig itt maradnak nálunk a táncosok. A fiataloknak a bekapcsolódása az együttesi életbe magától megoldódott, látták az idősebbek hogyan viselkednek és ezt a mintát megtanulták"

– fogalmaz a koreográfus FolkUdvar adásunkban.

További információk: https://hagyomanyokhaza.hu/hu/program/fehervari-huszarok

Ke­le­men Lász­ló Kos­suth-dí­jas

Kelemen László zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza alapítója és címzetes főigazgatója a mai napon a nemzeti ünnep alkalmából a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetést, Kossuth-díjat vehetett át a hagyományos paraszti kultúra megőrzéséért, terjesztéséért kifejtett sok évtizedes művészi, tudományos és szervezési munkájának elismeréseként.

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!