Múzeumpedagógiai különdíjat nyert az „Illatok, ízek, formák - Nézd kézzel, lásd szívvel” kiállításunkhoz kapcsolódó múzeumpedagógiai foglalkozás-sorozat.
A Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület különdíját a Múzeumok Őszi Fesztiváljának nyitóeseményén vették át kollégáink, a kiállítás megálmodói és foglalkozásvezetői: Gál Boglárka múzeumpedagógus, a nemzetközi projekt keretében megvalósuló kiállítás projektvezetője, Bangó Aliz etnográfus, népi iparművész, pedagógus, Megyeri István néprajzos, muzeológus és Konrád Viktor zenész, foglalkozásvezető.
Egy interaktív, befogadó kiállítás megvalósításának ötletét az Erasmus+ ToMiMEUs projekt hívta elő, melynek célja a multiszenzoros, azaz több érzékszervünkre ható, az érzékszervi fogyatékkal élő látogatókat is befogadó múzeum kialakítása és ehhez kapcsolódva érzékenyítő múzeumpedagógiai foglalkozások kidolgozása volt.
Alapvetésünk, hogy az inkluzív, tevékenységközpontú múzeumpedagógiai foglalkozások személetformáló szerepe jelentős, hiszen növelik a résztvevők fogyatékosságokkal és sokféleséggel kapcsolatos tudatosságát. A „mindent a szemnek, semmit a kéznek” szabály feloldásával lehetőség nyílik megtapasztalni a népi iparművészet tárgyi világát és a népi kultúra (zene, mozgás, tánc) felszabadító erejét.
A foglalkozások az Erasmus+ ToMiMEUs projekt keretén belül valósultak meg. Két vegyes csoport (gyengénlátó és nem sérült, valamint nagyothalló és nem sérült gyerekek csoportjai) számára 4-4 alkalommal tartottunk foglalkozást: az első ismerkedős alkalom után kétórás tematikus foglalkozások jöttek, melyek során először a kiállításban zajlott játékos ismeretterjesztés, majd kézműves-foglalkozásokon alkothattak a gyerekek.
A projekt múzeumpedagógiai foglakozásai bekerültek a Hagyományok Háza állandó múzeumpedagógiai kínálatába is.