Ház­ról ház­ra

Jeles napok, ünnepi szokások, élő közösségek

Ünnepeljünk együtt, énekes köszöntéssel ajándékozzuk meg egymást a karácsonyi, újévi és a farsangi időszakban! 

A Hagyományok Háza felhívással fordul a helyi közösségek felé, hogy a téli időszak jeles napi népszokásaira építve, az ünnepet aktív, cselekvő módon megélve gazdagítsák, erősítsék meg összetartozásukat: amatőr táncegyüttesek, népzenei együttesek, szakkörök, kézműves közösségek mellett helyi civil szervezetek, lokálpatrióta közösségek, baráti társaságok, lakóközösségek csatlakozását is várjuk.

Az adventtel kezdődő és húshagyó keddig tartó időszak téli ünnepkör jeles napi szokásainak adaptációja lehetőleg kövesse a táncház módszert, azaz a civil, művelődő közösségek programjaihoz kötődő közösségi eseményként és/vagy házról házra járva valósuljon meg. A felhívással nem színpadi produkciók létrehozását szeretnénk ösztönözni, hanem a részvételt, a bevonódást, a lokális identitás és a közösségi összetartozás erősítését jobban segítő események és/vagy házról házra járó szokások felelevenítése a cél.

Az adaptációra javasolt házaló, ünnepi szokások a téli ünnepkörből

  • adventi, karácsonyi kántálás (énekes köszöntő szokás),
  • betlehemezés (dramatikus házaló szokás),
  • regölés
  • disznóvágás énekes házaló-köszöntő szokásai,
  • névnap köszöntés,
  • újév köszöntő,
  • farsangi utcai maszkos vonulások, tréfálkozás, zárt térben dramatikus maszkos alakoskodó, énekes-adománykérő szokások.

Csatlakozom

Várjuk a fényképeket, a videófelvételeket és rövid beszámolókat a megvalósult eseményekről az alábbi linken található Facebook-csoportba!

Csatlakozom a feltöltéshez

Kapcsolattartás

Felhívásunkhoz az érdeklődők számára szakmai segítséget, mentorálást is biztosítunk:

Kapcsolattartó: Babinecz Sándor

e-mail: babinecz.sandor@hagyomanyokhaza.hu

Vargha Máté

e-mail: vargha.mate@hagyomanyokhaza.hu

Fotó: Dozmati értéktár

További anyagok

Ha szeretnél felhívásunkhoz kapcsolódva közösségeddel egy szokást feleleveníteni, de még nem csináltál ilyet, alább egy útmutatóval és segédanyagokkal tudunk segíteni számodra!
 

A projekt megvalósulását az Agrárminisztérium támogatta, a HF/17/2024 azonosító számú támogatás keretében.

Ze­nei se­géd­anya­gok

Mindazok számára, akik kevésbé jártasak a néphagyományok világában, segítségül összeállítottunk néhány dalcsokrot a Kárpát-medence különböző tájegységeiről, melyek között akadnak rövidebbek, könnyebben megtanulhatóak és gyakorlottabb éneklő közösségeknek szánt díszesebb változatok. 

Vi­de­ós se­géd­anya­gok

Mindazok számára, akik kevésbé jártasak a néphagyományok világában, segítségül összeállítottunk néhány videofelvételt.

A projekt megvalósulását az Agrárminisztérium támogatta, a HF/17/2024 azonosító számú támogatás keretében.

Ma­gyar Rap­szó­dia – nép­tánc­ban el­me­sél­ve

A szerelem örökérvényűsége kiapadhatatlan inspirációként van jelen a világban, legyen szó bármilyen művészeti formáról. A Magyar Állami Népi Együttes Magyar Rapszódia című előadása a tánc és a zene egyetemes nyelvén, magyar paraszti hagyományainak sokszínűségén és jelenidejűségén keresztül hivatott bemutatni az ember életének legbonyolultabb, legmisztikusabb érzését. 

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Ro­ma­ni De­sign

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Romani Design egy különleges ruhakölteményét és kiegészítőit is. A most nyíló kiállítás kapcsán beszélgettünk divatról, hitről, identitástudatról Varga Erikával, a Romani Design alapítójával, művészeti vezetőjével. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!