Ge­ren­csér­né Kru­tek Ani­kó

Hímző Népi Iparművész

„Aki kézzel dolgozik, az kézműves, aki kézzel és ésszel, az mester, aki kézzel, ésszel és szívvel, az művész.”

Aquinói Szent Tamás

Gerencsérné

Gerencsérné Krutek Anikó hímző a karádi hímzések mestere, amit gyerekkora óta tanul, művel, kutat és immár tanít is.

A karádi hímzés jellegzetességét, a töltést vagy más néven subrikát már kislányként megtanulta. A hímzés alapjait a családból sajátította el, részben édesanyjától, részben nagyapja unokahúgától, aki Tautner Ilona, a Népművészet Mestere hagyatékát kezelte.

A budapesti Modell Divatiskolában női ruhaszerkesztő- modellező- divatmenedzser asszisztens szakágakban ruhaipari technikus végzettséget szerzett. Vizsgamunkáján természetesen megjelentek a karádi minták.

Tárgyait 2013 óta zsűrizteti, a Népi Iparművészeti Bíráló Bizottság a benyújtott 37 db tárgy közül 13 db-ot minősített „A” kategóriára vagy „Mesterremekre” és 24 db-ot „B” kategóriára vagy „Míves termékre”.

Hímzéseit megtaláljuk ruhadarabokon, lakástextíliákon, miseruhákon, sőt, még cipőkön is.

Munkáit egyénileg árusítja.

 

Elérhetőség:

Kárpát-medencei Kézműves Adatbázis

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Ro­ma­ni De­sign

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Romani Design egy különleges ruhakölteményét és kiegészítőit is. A most nyíló kiállítás kapcsán beszélgettünk divatról, hitről, identitástudatról Varga Erikával, a Romani Design alapítójával, művészeti vezetőjével. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!