Du­kát Ju­dit

gyöngyfűző népi iparművész

Dukát Judit vagyok, népi iparművész gyöngyfűző, csipkekészítő. 15 éve vettem a kezembe az első gyöngyszemet, azóta megállíthatatlan ez a szenvedély. A hagyományos gyöngygallérok készítésén túl leginkább újragondolt, ma is viselhető ékszereket, kiegészítőket készítek, melyek formája, színvilága beilleszthető mai öltözködési kultúránkba. Hiszem, hogy a hagyomány tovább él és éltethető és nekünk kézműves alkotóknak ez a feladatunk. A Hagyományok Házában szereztem a csipkekészítői végzettségemet, leginkább a vert csipke technikák érdekelnek. 2018-ban és 2020-ban Kézműves Remek díjat, 2020-ban az Országos Népművészeti Kiállítás régiós pályázatán alkotói díjat kaptam, Kalotaszegi kollekcióm elnyerte a Hungarikum 2020 pályázat támogatási lehetőségét.

Szeretek teljes öltözetben gondolkodni, mert hiszem, hogy minden, amit viselünk egyben önkifejezés. Színében, formájában és díszítményében egyaránt. Hiszem, hogy fontos a hagyomány ismerete és továbbadása. Hiszek a hagyomány kreatív továbbélésében és -éltetésében, de nem hiszek a szolgai másolásban.

Ezért választottam mottómul egy Morus Tamásnak tulajdonított idézetet: „A hagyomány nem a hamu őrzése, hanem a láng továbbadása”.

Gyöngyfűző népi iparművészként igyekszem életben tartani a régi technikákat és mintakincset, de szeretek munkáimba becsempészni mindig valami újat és szokatlant. Csipkekészítőként keresem azokat a lehetőségeket, ahol ennek a rendkívül idő- és munkaigényes tevékenységnek a darabjai még beilleszthetők mai ruhatárunkba. A sok évnyi gyöngyös és csipkés tevékenység során be kellett lássam, hogy mind az ékszerek, mind a csipkék „csak” kiegészítő díszítmények az öltözetünkben és nagyon nehéz megtalálni hozzájuk a megfelelő ruházatot. Belekóstoltam hát a szövés és nemezelés világába, hogy mindez együtt teljes egésszé formálódhasson.

Munkáimat a Népi Iparművészeti Bíráló Bizottság előtt zsűriztetem.

 

Kis fekete 2020

Torba Ildikó szűrrátét készítővel közös alkotásunk egy gyöngydíszítéssel ellátott szűrrátétes ruha. A díszítés applikáció, így több ruhával is viselhető. Az előzetesen elkészített szűrrátét alaphoz egy sárközi cakkos és ékes rojtos gyöngygallér kombinációt készítettem, ami a ruha hátoldalán jelenik meg. A ruha nyakkivágását elől a cakkosokhoz használatos gyöngyszalag díszíti.

Dukát-Torba

Ezüst Alkalmi Tászli ékszeremhez olyan színeket választottam (áttetsző ezüst, hematit, gyöngyház, áttetsző szürke), amelyek csillogásukkal alkalmivá varázsolnak egy Kis Feketét. A nagyon apró, 13-as méretű gyöngyök használata pedig finom, textilszerű textúrát kölcsönöz az ékszernek. 3. Sárközi mintás Gerdán ékszerem éppen színeivel oldja a Kis Fekete komolyságát. A tájegység színes hímzéseinek egy eredetileg keresztszemes mesterke motívuma ihlette a nyakéket, amelyet tűszövéses technikával készítettem el. A gyöngyszövésnek ez a típusa adja vissza leginkább a keresztszemes minták rajzolatát. A két oldalt türkiz és korall gyöngyök, valamint üveggyöngyök füzére kapcsolja össze.

Dukát Judit

Interjúnk Dukát Judittal ITT olvasható

 

Elérhetőség:

e-mail

juditdukat.com

 

Új ki­ál­lí­tás nyílt Folk Fashi­on cí­men

A Hagyományok Háza - Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Folk Fashion – Divat a folklór című egyedülálló kiállítása révén igazán közelről ismerhetjük meg a magyar népművészet és a divat különleges, időtálló kapcsolatát.

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Szak­mai él­mény­nap egye­te­mis­ták­nak

A néphagyomány értékeiről, a hagyományközvetítés sajátos módszertanáról szól az idén harmadik alkalommal megvalósuló Szakmai (élmény)nap a Hagyományok Házában 2025. február 21-én, amelyen gyermekkultúra mesterszakos hallgatók vesznek részt. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!