Dukát Ju­dit

gyöngyfűző népi iparművész

Dukát Judit vagyok, népi iparművész gyöngyfűző, csipkekészítő. 15 éve vettem a kezembe az első gyöngyszemet, azóta megállíthatatlan ez a szenvedély. A hagyományos gyöngygallérok készítésén túl leginkább újragondolt, ma is viselhető ékszereket, kiegészítőket készítek, melyek formája, színvilága beilleszthető mai öltözködési kultúránkba. Hiszem, hogy a hagyomány tovább él és éltethető és nekünk kézműves alkotóknak ez a feladatunk. A Hagyományok Házában szereztem a csipkekészítői végzettségemet, leginkább a vert csipke technikák érdekelnek. 2018-ban és 2020-ban Kézműves Remek díjat, 2020-ban az Országos Népművészeti Kiállítás régiós pályázatán alkotói díjat kaptam, Kalotaszegi kollekcióm elnyerte a Hungarikum 2020 pályázat támogatási lehetőségét.

Szeretek teljes öltözetben gondolkodni, mert hiszem, hogy minden, amit viselünk egyben önkifejezés. Színében, formájában és díszítményében egyaránt. Hiszem, hogy fontos a hagyomány ismerete és továbbadása. Hiszek a hagyomány kreatív továbbélésében és -éltetésében, de nem hiszek a szolgai másolásban.

Ezért választottam mottómul egy Morus Tamásnak tulajdonított idézetet: „A hagyomány nem a hamu őrzése, hanem a láng továbbadása”.

Gyöngyfűző népi iparművészként igyekszem életben tartani a régi technikákat és mintakincset, de szeretek munkáimba becsempészni mindig valami újat és szokatlant. Csipkekészítőként keresem azokat a lehetőségeket, ahol ennek a rendkívül idő- és munkaigényes tevékenységnek a darabjai még beilleszthetők mai ruhatárunkba. A sok évnyi gyöngyös és csipkés tevékenység során be kellett lássam, hogy mind az ékszerek, mind a csipkék „csak” kiegészítő díszítmények az öltözetünkben és nagyon nehéz megtalálni hozzájuk a megfelelő ruházatot. Belekóstoltam hát a szövés és nemezelés világába, hogy mindez együtt teljes egésszé formálódhasson.

Munkáimat a Népi Iparművészeti Bíráló Bizottság előtt zsűriztetem.

 

Kis fekete 2020

Torba Ildikó szűrrátét készítővel közös alkotásunk egy gyöngydíszítéssel ellátott szűrrátétes ruha. A díszítés applikáció, így több ruhával is viselhető. Az előzetesen elkészített szűrrátét alaphoz egy sárközi cakkos és ékes rojtos gyöngygallér kombinációt készítettem, ami a ruha hátoldalán jelenik meg. A ruha nyakkivágását elől a cakkosokhoz használatos gyöngyszalag díszíti.

Dukát-Torba

Ezüst Alkalmi Tászli ékszeremhez olyan színeket választottam (áttetsző ezüst, hematit, gyöngyház, áttetsző szürke), amelyek csillogásukkal alkalmivá varázsolnak egy Kis Feketét. A nagyon apró, 13-as méretű gyöngyök használata pedig finom, textilszerű textúrát kölcsönöz az ékszernek. 3. Sárközi mintás Gerdán ékszerem éppen színeivel oldja a Kis Fekete komolyságát. A tájegység színes hímzéseinek egy eredetileg keresztszemes mesterke motívuma ihlette a nyakéket, amelyet tűszövéses technikával készítettem el. A gyöngyszövésnek ez a típusa adja vissza leginkább a keresztszemes minták rajzolatát. A két oldalt türkiz és korall gyöngyök, valamint üveggyöngyök füzére kapcsolja össze.

Dukát Judit

Interjúnk Dukát Judittal ITT olvasható

 

Elérhetőség:

e-mail

juditdukat.com

 

Folk_ME has been in­tro­duced in Qatar

Hungarian Heritage House’s digital music education program, which garnered interest from several countries, opening up new opportunities for collaboration.

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.