Ho­gyan ké­szült - Bet­le­hem

A Hagyományok Háza átriumában látható Betleheme kilenc alkotó keze munkáját dicséri. Nézzétek meg hogyan készült, ismerjék meg a készítőket és pillantsanak be az alkotási folyamatok tapasztalataiba, élményeibe, örömeibe és kihívásaiba!

 

Kovács Zoltán népi iparművész, kosárfonó szakoktatónk kezdte a munkát a Betlehem szereplőinek vesszőből fonott testjeinek elkészítésével. József és Mária, 3 királyok és 3 pásztorok kúp alakú formáját öltöztették fel a nemezesek és szövő szakoktatónk.

„Kettős motivációval indultam neki a felkérés teljesítésének. Egyrészt a bábfigurák testének megfonása, másrészt egy tervezett, de meghiúsult karácsonyi kézműves foglalkozás apropóján. Itt a kúpok mint díszíthető karácsonyfa formák kaptak volna funkciót. Kísérleteztem az elkészítéssel.  Erre sajnos ritkán van alkalmam. Fontam lentről kezdve, majd a csúcs felől is. Készült kétszálas gyűrűvel és berakással. Egyszerű és szép forma. Élmény volt a játék, a kísérletezés.”

betlehem - Kovács Zoltán betlehem - Kovács Zoltán2

  

Németh Bea nemezes szakoktató fogta össze a 3 nemezes diákjából és Dobinszki Csilla nemezkészítő társából álló csapatot.

"Nehéz hónapokon vagyunk túl és nem is lehetett volna ennél szebb feladatot kitalálni. A hosszú elszigeteltség után nagyon jól esett ennyi emberrel együtt gondolkodni, dolgozni, alkotni, még ha csak virtuálisan is találkoztunk legtöbbször. És mindezt az adventi időszakban, Karácsonyra készülve. Kollégákkal, barátokkal, és tanítványokkal együtt. Ennél nem is kell több. Mivel az idő szorított, rájöttem, hogy a Betlehem nemez részének elkészítése nem egy emberes feladat. Ezért néhány nemezes barátomat és tanítványom is bevontam a munkába. A királyok ruházatát Dobinszki Csillára bíztam, mert számítottam Csilla finom, részletgazdag, igényes munkájára. Nem csalódtam! A pásztorokét pedig három korábbi tanítványomra, Hunyadvári Szilvára, Tarjányi Timire és Szöllősi Szilvire. Mindannyiuknak egy-egy bárányt is kellett készíteniük. Olyan embereket kerestem, akik technikailag képesek megbirkózni a feladattal, kellően játékosak, lelkesek, akik időt is tudnak rá szánni és akik csapatban is szívesen dolgoznak. Remek volt az összhang, a végére szépen összeállt az egész, úgy, hogy közben mindegyik tárgy hordozza a készítője személyiségét is. Ez a feladat mindannyiunknak segített az ünnepre hangolódni."

Betlehem - NemethBea Betlehem - NemethBea2 Betlehem - NemethBea3

 

Dobinszki Csilla nemezkészítő népi iparművész a három királyok palástjait és fejfedőit tervezte meg és alkotta meg:

„Az én feladatom a királyok fejfedőjének és díszes palástjának elkészítése volt. Sok fejbeni tervezgetés előzte meg a kivitelezést. Gondolatban többféle színkombinációt és mintavariációt láttam magam előtt és ezekből választottam ki a legmegfelelőbbet. A királyok palástjának eleganciáját és díszességét saját festésű hernyóselyemmel és száradás utáni arany, óarany hímzéssel valósítottam meg. A fejfedőket formájuk szempontjából tettem érdekessé, de itt sem maradhatott el a selyemmel való kombináció. A végeredmény egy egymással harmonizáló, színpompás, visszafogottan díszített királyi öltözék együttes lett, mely méltó helyét foglalhatta el egy remek kézművesekből álló alkotócsoport által készített betlehemben. Igazi öröm volt a készítés minden perce.”

betlehem - DobinszkiCsilla betlehem - DobinszkiCsilla2

 

A Szent család egyszerűbb, rusztikus ruháit Pintér Piroska szövő szakoktatónk készítette el a kisded Jézus pólyájával együtt. A csuhéból fonott jászol Bárány Mária csuhé és gyékénykészítő szakoktatónk munkáját dícséri.

„A feladat megoldásában a nehezebb rész a kitalálás volt, a megvalósításhoz képest. A szín és a forma megtalálása. A színekben Ament Éva adott útmutatást és így sikerült a megfelelő gyapjúfonalat kiválasztani. A legjobb forma és méret kialakításához először modellezésre volt szükség. Amikor már kirajzolódott a megfelelő megoldás neki lehetett állni a szövésnek. A köpönyegek és a kisded takarója arasznyi széles szalagszövőn készültek.  Ez az eszköz alkalmas arra, hogy egyszerű és rusztikus struktúrájú szövetet tudjak létrehozni. Izgalmas feladat volt!”

Betlehem - Pintér Piroska1 Betlehem - Pintér Piroska2 Betlehem - Pintér Piroska3

 

Bárány Mara gyékény, csuhé, és szalmafonó szakoktató, népi játszóházvezető a kisded jászlának megalkotója:

„Régóta készítek kisebb méretű házi Betlehemeket, Mária házakat. Mivel a mesterségem gyékény szalma és csuhéfonó, főleg ezekből a természetes anyagokból készítem a Betlehem fő alakjait, állatait.  A házikónak fa alapra font vesszőt használok. Nagyon szeretem készíteni, és tanítani a különböző formájú csillagokat, angyalokat, hópelyheket, ablak-ajtó díszeket.

 A Hagyományok Háza kézműves oktatóinak nagyméretű közös Betleheme új kihívást jelentett Az én feladatom a jászolkészítés volt, amit csuhéból készítettem el. Az alkotótársaimmal méretekről, színekről, formákról, sokféle elképzelésről kellett együtt dönteni. A jelen helyzetben az egyeztetés szokatlan módon, főleg interneten történt.  Reméljük aki megnézi,- még ha képernyőn is -,annak is  különös meglepetést okoz az elkészült Betlehem, mint amilyen örömmel a kézműves alkotótársaimmal készítettük.”

Betlehem - Barany Mara1 Betlehem - Barany Mara2 Betlehem - Barany Mara3

 

Ament Éva bútorfestő szakoktató és Alexa László fafaragó közös munkája a 2 szárnyú csukható, nyitható Betlehem.

„A közös munka mindig izgalmas, különösen, ha mindenki hozzá teszi a maga ötletét.

Én a magam részéről olyan betlehemben gondolkodtam, ami befogadó, ugyanakkor kitárulkozó is, és a miénk (magyar). Éppen ezért Alexa Laci, fafaragóval megterveztük magát az építményt, egymáshoz illesztettem a színeket, melyeknek mindenképpen meleg tónusúnak kellett lennie, végül olyan mintát választottam, mely archaikus sajátságokat mutat, jellegzetesen magyar.

Számomra a legnagyobb kihívás az volt, hogy nem találkoztunk az egyes munkafázisok között, csupán a távkommunikációra hagyatkozhattunk. A személyes kapcsolat, az apró arc vagy kézmozdulatok nekem sokat segítenek, de ez most egy ilyen időszak.”

Betlehem - Ament Éva 00 Betlehem - Ament Éva 001
Betlehem - Ament Éva 1 Betlehem - Ament Éva 2 Betlehem - Ament Éva 3
Betlehem - Ament Éva 4 Betlehem - Ament Éva 5 Betlehem - Ament Éva 6
Betlehem - Ament Éva 7 Betlehem - Ament Éva 8 Betlehem - Ament Éva 9

 


Kilenc kézműves alkotó összefogásával készült el a betlehemünk, amely mostantól minden Adventben az Átrium dísze lesz, ünnepi hangulatot varázsolva ezzel munkatársaink és látogatóink szívébe! Nézzétek meg, hogyan készült, kik és miként dolgoztak együtt azért, hogy ez a nagyszerű alkotás létrejöhessen!


 

 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!