„Men­jünk mi is Bet­le­hem­be!”

 Adventi komplex foglalkozás

Digitális útmutató kétórás, élményközpontú, tevékenykedtető foglalkozás megtartásához

 

Decemberi délelőttökön gyermekzsivaj tölti be a Hagyományok Háza auláját. Érdeklődő óvodások és iskolások érkeznek, hogy kézműveskedéssel egybekötött adventi Komplex foglalkozásainkon vegyenek részt. Gyerekprogramjaink sorába illeszkedik a Jeles Napok Komplex ismeretterjesztő program. A „Menjünk mi is Betlehembe” című kétórás, élményközpontú, tevékenykedtető foglalkozás során a téli ünnepkör népszokásaival ismerkedünk, András napjától Vízkeresztig.

Ennek a foglalkozásnak az iskolai közegben, tantermi körülmények között történő megtartásához kínál útmutatót ez a digitális komplex anyag.

 

A foglalkozás első felében rendhagyó néprajzórán vesznek részt a gyerekek, a másik felében kézműves műhelyeinkben gyertyát mártanak és természetes anyagokból, karácsonyfadíszt készítenek, gyékényből csillagot vagy csuhéangyalkát.

Archív filmrészlet megtekintésével, énekszóval, játékkal sok mindent megtanulunk az adventi időszakra eső kalendáris szokásainkról, „berendezzük” a karácsonyi asztalt, és közösen kántálunk. Programunk az adventi időszak érdekes és izgalmas világáról szól.

Pedagógusnak szóló szakmai módszertani anyagunk célja, hogy ki-ki óvodai csoportjában, iskolai tanóráján vagy délutáni szabadidős foglalkozásán élményszerűen és hatékonyan tudja megismertetni a gyerekekkel a téli ünnepkör szokásait.

Módszertani anyagainkat két korosztályi csoportra bontva adjuk közre, jelölve, hogy melyeket szánjuk a 4-7 éveseknek, s melyeket a 8-12 éves korosztálynak.

 

A digitális tudástár tartalma:
  • foglalkozásvázlat
  • módszertani útmutató
  • tananyagtartalmak (dalszöveg, kotta, archív film, kézműves videók lépésről lépésre, fázisfotós leírások, letölthető játékos feladatlap és hozzá tartozó megoldókulcs)
  • oktatási segédeszközök bemutatása (pl. szókártyák, tapintódoboz)
  • tanári segédlet – néprajzi háttérismeretek, amelyek a pedagógus felkészülését támogatják

 

Így telik egy adventi délelőtt, így emlékezünk a hagyományos paraszti közösségek által éltetett hagyományokról. Erre hívunk benneteket is!

Digitális tudástár

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!