Te­ré­nyi Gyöngy

Bőrműves Népi Iparművész, szakoktató

Tanult szakmám a bőrművesség. Kislánykoromban megálmodtam, hogy a magam készítette pénztárcákat fogom árulni. Mivel jó rajzos voltam és érdekelt is a bőr, a Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola bőrműves szakán tanultam tovább. Kiváló mestereim voltak az iskolában: Abaházi Katalin iparművész és később Torma László, a Néprajzi Múzeum főmunkatársa. Érettségi után hallottam először Pap Gábor és Molnár V. József előadásain a szerves kultúráról, és az emberiség egyetemes kultúrlenyomatairól. Hatásukra Budapestnek hátat fordítottam, és vidékre költöztem, ahol a bőrtárgykészítés mellett bőrkikészítéssel is foglalkozhattam.

A néprajzi gyűjtésre mindig is nagy hangsúlyt fektettem. Szeretem nézegetni, lerajzolni a régi népművészeti tárgyakat. A rajtuk talált érdekes bőrös megoldásokat szívesen beépítem alkotásaimba. Saját tervezésű bőr használati tárgyakat készítek. Táskákat, öveket, kisebb-nagyobb zacskókat, mappákat, pénztárcákat, amikkel kirakodóvásárokra és nagyobb rendezvényekre is elmegyek, de szívesen készítek megrendelésre egyedi megoldású tárgyakat is. Az elmúlt években többször képviselhettem a magyar bőrművességet külföldi fesztiválokon és vásárokon. Az Élő Népművészet pályázaton 1996-ban megyei fődíjat kaptam, 2008-ban Nívódíjat. 1993-ban A Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete felvett tagjai sorába.

Terényi Gyöngy

Túlzás nélkül állíthatom: A bőrművesség az életem.

Tizenöt éves korom óta a legfontosabb számomra az alkotás. A bőr egy olyan sokoldalúan felhasználható alapanyag, amelyre nem lehet ráunni! A bőrművesség kitartóvá tett, barátokat és tanítványokat hozott az életembe. Sok tanítványból jó barát vagy alkotótárs lett. Oktattam szakmát tanuló fiatalokat, tartottam foglalkozásokat pszichiátriai betegeknek és több mint tíz éven át felnőtteket oktattam a Hagyományok Háza OKJ-s képzésén. Jelenleg saját szervezésű szakkört és tanfolyamot is tartok. Nyaranta táborokat, hétvégi workshopokat szervezek.

A tanításban a legnagyobb öröm, amikor sikerül felkelteni a tanítványok lelkesedését a bőr és a mesterség iránt. Fontosnak tartom, hogy fennmaradjon az a hatalmas tudásanyag, mellyel a bőr megmunkálása és díszítése lehetségessé vált. Ez a tudás az emberiség kultúrkincse, melyet a ma élő kézműveseknek kötelességünk átadni az utánunk jövő nemzedékek számára.

 

Portékák

Ha tetszenek a termékek és vásárolna, bátran keresse fel az alkotót az alábbi elérhetőségek valamelyikén.

 

Elérhetőség:

terenyigyongyi@gmail.com 

info@gyike.hu

+36 20 447 5278

www.gyike.hu

 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!