“Sze­ret­tem őköt úgy, ahogy kel­lett”

“Szerettem őköt úgy, ahogy kellett”: A csecsemő és gyermek ápolása és gyógyítása néphagyományunkban / Bernád Ilona

Bernád Ilona, szülésznő, néprajzkutató és természetgyógyász, emellett kíváló szakíró, újságíró. Szemléletében az egész emberrel foglalkozik. 

A természetgyógyászat mellett fő kutatási témája a gyermekáldás, életadás, természetes szülés-születés a néphagyományunkban.

„Szerettem őköt úgy, ahogy kellett” válaszolta Argyeványban, Moldvában Ádám Mária néni kérdésemre, hogy mit tett azért, hogy gyermekeit „ne bántsák a rosszak”, azaz ne legyenek betegek. A szeretet az alapja gyermekeink egészségének, felnevelésének - olvasható Bernád Ilona bemutatójában a kötet borítóján.

 

 

Több mint kétezer szülővel, nagyszülővel, bábával, támasztóasszonnyal, népi gyógyítóval beszélgetett a magyar nyelvterületen. E könyvet azokból a történetekből állította össze, amelyeket idősek meséltek, hogyan gyógyították őket gyermekkorukban, és miként gyógyították ők saját gyermekeiket. Ebből rajzolódik ki népünk tudásának, bölcsességének, szelídségének, ember- és természetszeretetének, tiszteletének egyik szelete, a népi egészségkultúra és gyermekgyógyászat.

A kötet 20 év gyűjtésének eredményét mutatja be. Gyógymódokat,  tapasztalatokat ad tovább, melyeket a nép őrzött meg, és amelyek segítik a szervezet regeneráló belső folyamatait, ezért gyógyítanak. 

 

A kötet fejezetei:

  1. Az élet szentsége

  2. A baba

  3. Az újszülött, csecsemő gondozása

  4. Kisgyermek. Gyermek. Legény, leány

  5. Sürgősségek

  6. Magyar népi immunerősítés

  7. Magyar népi gyermekgyógyászat

  8. Jelképes újjászületés

  9. Gyermeknevelés, családi élet

 

Tartalom

Terjedelem: 654 p.

Jelzet: MM_016656

A Csoó­ri Sán­dor Prog­ram tá­mo­ga­tott­jai

Hankó Balázs, kultúráért és innovációért felelős miniszter a Hagyományok Házában jelentette be, hogy idén is 2,5 milliárd forinttal támogatja a Csoóri Sándor Programot a Kulturális és Innovációs Minisztérium, amelyből ebben az évben 1776 nyertes pályázó részesülhet. 

Új, for­ma­bon­tó di­vat­szín­há­zi elő­adás

A Hagyományok Háza Körforgásban című új, összművészeti produkciója egy nem mindennapi divatbemutató formájában eleveníti fel a témát átjáró örök kérdéseket: miként helyezheti új kontextusba a kortárs művészet a múltat, a hagyomány miként tud jelen lenni és alapot szolgáltatni a művészeti fejlődésnek. 

A má­so­dik Folk­lór Nap­ja Eu­ró­pá­ban

A Hagyományok Háza több programmal csatlakozik a nemzetközi rendezvényhez. Idén szeptember 23-án, második alkalommal ünneplik meg Európa-szerte a Folklór Napját (European Folk Day) az European Folk Network nemzetközi egyesület szervezésében.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!