“Sze­ret­tem őköt úgy, ahogy kel­lett”

“Szerettem őköt úgy, ahogy kellett”: A csecsemő és gyermek ápolása és gyógyítása néphagyományunkban / Bernád Ilona

Bernád Ilona, szülésznő, néprajzkutató és természetgyógyász, emellett kíváló szakíró, újságíró. Szemléletében az egész emberrel foglalkozik. 

A természetgyógyászat mellett fő kutatási témája a gyermekáldás, életadás, természetes szülés-születés a néphagyományunkban.

„Szerettem őköt úgy, ahogy kellett” válaszolta Argyeványban, Moldvában Ádám Mária néni kérdésemre, hogy mit tett azért, hogy gyermekeit „ne bántsák a rosszak”, azaz ne legyenek betegek. A szeretet az alapja gyermekeink egészségének, felnevelésének - olvasható Bernád Ilona bemutatójában a kötet borítóján.

 

 

Több mint kétezer szülővel, nagyszülővel, bábával, támasztóasszonnyal, népi gyógyítóval beszélgetett a magyar nyelvterületen. E könyvet azokból a történetekből állította össze, amelyeket idősek meséltek, hogyan gyógyították őket gyermekkorukban, és miként gyógyították ők saját gyermekeiket. Ebből rajzolódik ki népünk tudásának, bölcsességének, szelídségének, ember- és természetszeretetének, tiszteletének egyik szelete, a népi egészségkultúra és gyermekgyógyászat.

A kötet 20 év gyűjtésének eredményét mutatja be. Gyógymódokat,  tapasztalatokat ad tovább, melyeket a nép őrzött meg, és amelyek segítik a szervezet regeneráló belső folyamatait, ezért gyógyítanak. 

 

A kötet fejezetei:

  1. Az élet szentsége

  2. A baba

  3. Az újszülött, csecsemő gondozása

  4. Kisgyermek. Gyermek. Legény, leány

  5. Sürgősségek

  6. Magyar népi immunerősítés

  7. Magyar népi gyermekgyógyászat

  8. Jelképes újjászületés

  9. Gyermeknevelés, családi élet

 

Tartalom

Terjedelem: 654 p.

Jelzet: MM_016656

Új ki­ál­lí­tás nyílt Folk Fashi­on cí­men

A Hagyományok Háza - Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Folk Fashion – Divat a folklór című egyedülálló kiállítása révén igazán közelről ismerhetjük meg a magyar népművészet és a divat különleges, időtálló kapcsolatát.

Szak­mai él­mény­nap egye­te­mis­ták­nak

A néphagyomány értékeiről, a hagyományközvetítés sajátos módszertanáról szól az idén harmadik alkalommal megvalósuló Szakmai (élmény)nap a Hagyományok Házában 2025. február 21-én, amelyen gyermekkultúra mesterszakos hallgatók vesznek részt. 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!