Sza­bó Ág­nes

Mesemondó

Szabó Ágnes  mesemondó, kert- és tájépítész, a Meseszó Egyesület tagja. Így mutatja be magát – és a meséléshez való viszonyát:


2010-ben Hagyományok Házában a Magyar népi ének tanfolyam mellett elvégeztem a Magyar népmese-hagyományos mesemondás tanfolyamát. Ezt követően, mint egy padláson ottfelejtett és újra felfedezett kincsesláda tárult fel előttem a mesék világa és az élőszavas mesemondás rejtelmei.

Délvidékről származom. Zentai és suplyáki (Ludas) nagyszüleim lévén a gazdálkodók vidéki életéből is kóstolót kaptam. Nagyszüleimnél töltött nyaralások során ízes beszédük sokszor rám ragadt. Visszatekintve ezekre az időre, csak most látom, mekkora nyomot hagyott ez bennem. 

Gyakorló kert- és tájépítészként ismerkedtem meg magyarország tájaival. Erdélybe évekig visszajártam, többek között a Fürdő- és Közösségépítő Kalákák egyik segítőjeként. Országjárás közben tapasztaltam meg, milyen fontos gyökereket ad az embernek a táj, a közösség és a hagyomány, amibe beleszületik.

Az élőszavas mesemondás mindég kihívással és izgalmakkal jár, mert nincs két egyforma alkalom. A hallgatóság és a mesélő hangulata váratlan és emlékezetes helyzeteket teremt, miközben észrevétlenül mikroközösséggé formálja őket. Megtapasztalthattam ezt az Ahol madár se jár mesemondó körben, vagy akár a Tamariska házban általam kezdeményezet mesemondó körben.

Élőszóban mesélni olyan, mint minta után agyagedényt formálni. A gölöncsér ujjlenyomata óhatatlanul rajta marad az edényen. A mese szálát megtartva a mesélő személyisége, pillanatnyi hangulata és hallgatósága formálja a történetet. Minden mesemondó alkalom ettől olyan izgalmas. A mesét a szíved alatt melengeted egy ideig, míg először elmondásra szánod, s ezalatt, mint a kis magocska ha talajt ér, elkezd csírázni, fejlődni és kibontakozni benned. Ez egy örömteli folyamat, mely minden mesélőnek a sajátja.

Felnőtteknek, gyerekeknek egyaránt szívesen mesélek. A gyerekközönséget korosztálytól és mesétől függően közös játékkal, mondókákkal és énekkel is bevonom a mesék világába.

Me­sék, ame­lyek össze­köt­nek

A 34. Művészetek Völgye fesztiválon a Hagyományok Háza Folkudvara idén is különleges élményekkel várja a látogatókat: minden este 20:30-tól élőszavas mesemondók lépnek színpadra, hogy a magyar néphagyományok kincsestárából merítve varázsolják el a közönséget. 

Át­ad­ták az idei Kis­jan­kó Bo­ri-dí­ja­kat

A 2025-ben immár 31. alkalommal megrendezett Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra idén rekordszámú pályamű érkezett, 102 alkotó 409 munkája. A népi kézművesség egyik legrangosabb szakmai eseményének számító megmérettetés kiemelkedő színvonalon zajlott. A legkiválóbb pályaművek alkotói különböző kategóriákban – köztük Hagyományos Mesterremek és Modern Míves Termék – részesültek elismerésben.

A Ha­gyo­má­nyok Há­za is „fesz­ti­vá­lo­zik”

A nyári hónapokban a Hagyományok Háza is „fesztiválozik” - a Ház színes programkínálatával számos nyári fesztiválon találkozhat a közönség, így a Gombaszögi Nyári Táborban, a Művészetek Völgye Folkudvarában, a Mesterségek Ünnepén és a Tusnádfürdőn megrendezett Tusványoson is. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!