Sza­bó Ág­nes

Mesemondó

Szabó Ágnes  mesemondó, kert- és tájépítész, a Meseszó Egyesület tagja. Így mutatja be magát – és a meséléshez való viszonyát:


2010-ben Hagyományok Házában a Magyar népi ének tanfolyam mellett elvégeztem a Magyar népmese-hagyományos mesemondás tanfolyamát. Ezt követően, mint egy padláson ottfelejtett és újra felfedezett kincsesláda tárult fel előttem a mesék világa és az élőszavas mesemondás rejtelmei.

Délvidékről származom. Zentai és suplyáki (Ludas) nagyszüleim lévén a gazdálkodók vidéki életéből is kóstolót kaptam. Nagyszüleimnél töltött nyaralások során ízes beszédük sokszor rám ragadt. Visszatekintve ezekre az időre, csak most látom, mekkora nyomot hagyott ez bennem. 

Gyakorló kert- és tájépítészként ismerkedtem meg magyarország tájaival. Erdélybe évekig visszajártam, többek között a Fürdő- és Közösségépítő Kalákák egyik segítőjeként. Országjárás közben tapasztaltam meg, milyen fontos gyökereket ad az embernek a táj, a közösség és a hagyomány, amibe beleszületik.

Az élőszavas mesemondás mindég kihívással és izgalmakkal jár, mert nincs két egyforma alkalom. A hallgatóság és a mesélő hangulata váratlan és emlékezetes helyzeteket teremt, miközben észrevétlenül mikroközösséggé formálja őket. Megtapasztalthattam ezt az Ahol madár se jár mesemondó körben, vagy akár a Tamariska házban általam kezdeményezet mesemondó körben.

Élőszóban mesélni olyan, mint minta után agyagedényt formálni. A gölöncsér ujjlenyomata óhatatlanul rajta marad az edényen. A mese szálát megtartva a mesélő személyisége, pillanatnyi hangulata és hallgatósága formálja a történetet. Minden mesemondó alkalom ettől olyan izgalmas. A mesét a szíved alatt melengeted egy ideig, míg először elmondásra szánod, s ezalatt, mint a kis magocska ha talajt ér, elkezd csírázni, fejlődni és kibontakozni benned. Ez egy örömteli folyamat, mely minden mesélőnek a sajátja.

Felnőtteknek, gyerekeknek egyaránt szívesen mesélek. A gyerekközönséget korosztálytól és mesétől függően közös játékkal, mondókákkal és énekkel is bevonom a mesék világába.

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!