Kis fe­ke­te 2023 - men­tor­prog­ra­mok

Az egyre nagyobb érdeklődésnek örvendő Kis fekete pályázatot 2023-ban is izgatottan rendezi meg a Hagyományok Háza. A pályázók két kategóriában gondolkodhatnak a népművészeti alapokon nyugvó alkalmi divat témájáról: kis fekete ruhák tervezése, varrása vagy ennek kiegészítéséül szolgáló bármi féle funkcionális vagy díszítőelem megalkotása. Segítségként és iránymutatás gyanánt szolgál a minden évben más-más tematikára épülő inspirációs anyag, melyből formai, technikai megoldásokat meríthetnek az alkotók. Az itt megadott tárgyak motívum és színvilága is kiindulópontként szolgálhat. A tematika egy-egy tájegység, történelmi korszak vagy társadalmi réteg tárgykultúrájának mélyebb megismerésére is lehetőséget ad, mely inspirációja lehet újabb alkotásoknak, a felfedezett terepben való elmélyülésnek. Az elmúlt években leadott színvonalas alkotómunkáknak köszönhetően igazi nagyrendezvénnyé nőtte ki magát a minden évben divatbemutatóval záruló pályázat.

Idén mentorprogrammal is segítünk minden alkotót az elmélyülésben.

Első alkalommal tárlatvezetésen vehetnek részt a Sisi és a népművészet - A csipke vonzásában című kiállításban, melyet dr. Czingel Szilvia, a kiállítás kurátora vezet. Majd pedig Erdei T. Lilla, etnográfus, csipke szakértő és dr. Szathmári Ibolya néprajzkutató-etnográfus előadásai fogják segíteni a tervezés és kutatás időszakát.

Második alkalommal pedig egy gyakorlati lehetőséget biztosítunk, ahol a kiváló Stumpf Imrétől lesz lehetőség elsajátítani a szabás-varrás fortélyait. Erre az alkalomra már tervekkel, félig megvalósult alkotásokkal is lehet érkezni.

 

Részletes program:

 

2023. április 1. - Tárlatvezetés, előadások
09:30–09:50 érkezés
10:00–11:00

Tárlatvezetés a Sisi és a népművészet. A csipke vonzásában című kiállításban - dr. Czingel Szilvia, a kiállítás kurátora

11:00–11:30 Kis fekete pályázat tájékoztatója
11:30–13:00

Magyarországi csipkeműhelyek a 20. század első felében - Erdei T. Lilla, etnográfus, csipke szakértő

Előadásomban a 20. századi hazai csipkeművészet kivirágzásába szeretnék betekintést nyújtani. Miért és miként alakult ki a század első felében több mint 30 csipkefajta? Mi segítette a csipkeiskolák, műhelyek létrejöttét? Az európai csipkék és a magyar népművészet hogyan hatottak az új magyar csipkék kialakulására? Mi jellemző ezekre a csipkékre és a felhasználásukra?

13:00–14:00 ebédszünet
14:00–15:30

Népi hímzések és a divat a népművészet felfedezésének kezdeti szakaszában - dr. Szathmári Ibolya, néprajzkutató-etnográfus

Népi hímzéseink divatban történő megjelenését a 19. század utolsó harmada, a népművészet felfedezésének kezdeti szakasza hozta magával. Az előadás azokat a népi hímzéseket mutatja be, melyek az elsők között jelentek meg díszítményként a divatban. Ezek között találjuk a kalotaszegi, sárközi és matyó hímzéseket, melyek széleskörű megismertetésében felbecsülhetetlen szerepe van a kor néhány nagy egyéniségnek, mint Gyarmathy Zsigáné vagy Zsindelyné Tüdős Klára. Az egykori hagyományos hímzett textíliák segítségével megismerhetjük az említett hímzések sajátos motívumkincsét, színvilágát, mintaszerkesztési- és öltéstechnikai jellegzetességeit, a fennmaradt emlékanyagokból válogatva képet kapunk arról, hogyan jelennek meg az ezekkel a hímzésekkel „újratervezett” díszítmények a 19. század végi és 20. század eleji öltözékeken, továbbá példákat láthatunk a hímzések mai viseleteken és viselet kiegészítőkön történő, korszerű alkalmazására is.

 

2023. április 29. - Szabás-varrás konzultáció
09:30–09:50 érkezés
10:00–10:30 Kis fekete pályázat tájékoztatója
10:30–15:30

Szabás-varrás konzultáció - Stumpf Imre, női ruhaszabó mester

Miért szervezzük ezt a konzultációt?

A mostani pályázat kortárs viseletekről szól. Köztudott, hogy sok hímző, gyöngyműves, szövő, csipkés, stb. szeretné a tudását komplett viseletekben megmutatni. Mivel kézművességről beszélünk, ebben az esetben is elvárható, hogy kifogástalan darabok készüljenek és kerüljenek bemutatásra, hogy követendő példaként szolgáljanak az utánunk jövőknek. Szeretnénk segíteni, hogy megoldásokat találjon a kézműves a felmerülő technikai problémákra. Több témát szeretnénk érinteni, például az arányok, a minták, a koncepció és nem utolsó sorban a szabászat illetve varrástechnológia tárgyköréből.

 

Regisztrálok a programokra 

A programon maximum 50 fő tud részt venni.

 

További információ:

Béres Kinga

(+36) 30/224-2158

Furó Bernadett

(+36) 30/615-4134

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!