"Ugorj fel pajtás, a talpadra!" – Betlehemes játék Kárpátaljáról
Nagydobrony település Kárpátalja legnagyobb magyar községe. Gondolkodásuk, viseletük, beszédük, szokásrendszerük így élesen különbözik a környezetétől, sok tekintetben eredeti, archaikus vonásokat őrzött meg. Vagy fordítva igaz? Ha magukba zárkóztak, azért tették, mert másságuk irritálta a környéket, s emiatt gúnyolták, kinevették őket? A kérdés több mint izgalmas, megválaszolása azonban szinte reménytelen, hiszen az idő rohanó tempójának és a kivédhetetlen történelmi események pusztításának köszönhetően rengeteg ismeret a homályba veszett, végleg.
A karácsony háromnapos ünnep volt, akárcsak a húsvét és a pünkösd. A karácsonyi ünnep hasonlóképpen telt, mint az újévi, volt azonban egy sajátossága: ilyenkor jártak a betlehemesek. Ez az iskolás korú legények szórakozása volt, és nemcsak szórakozás, hanem egyben pénzkereseti lehetőség is. A háború előtt még 4-5 csapat járta a falut karácsony napjaiban, a rendszerváltás után azonban a vallásos jellege miatt szigorúan tiltották a betlehemezést, egészen a nyolcvanas évek végéig. Azonban a hagyomány mégis fennmaradt a kárpátaljai Nagydobronyban és napjainkban újra egyre elevenebben él.
Műsoromban szülőfalum betlehemes játékát szeretném feleleveníteni, kiegészítve a szomszédos települések betlehemes játékelemeivel és dallamanyagával.
Mentora: Pál Eszter
A Hagyományok Háza Népzenei inkubátor programja izgalmas zenei kísérletezésre ad lehetőséget fiatal népzenészeknek. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszékének hallgatói egy-egy, szívüknek kedves téma mentén olyan koncertprogramokat állítanak össze, amelyekben az énekes és hangszeres népzene mellett a népmesék, balladák, mondókák, mondák is helyet kaphatnak. A kiválasztott hallgatók mellé - műsorterveik igényes és professzionális megvalósításához - a Hagyományok Háza zenei mentorokat ad vezetőül, akik segítik az alkotómunkát.