„…aki nem hi­szi, másszon fel a hi­szem­fá­ra”

A hagyományos mesemondás mai továbbélése

 

A Hagyományok Háza két évtizede dokumentálja, vizsgálja és segíti a hagyományos mesemondás gyakorlatát és az arra épülő mai, revival mesemondó mozgalmat. Szekciónkban bemutatjuk e folyamatot, a népmese-folklorizmus történetének állomásait, szereplőit, és intézményünk ezirányú, tudományos alapú, de közművelődési, ismeretterjesztő munkáját. Gyűjtéseinket, képzéseinket, módszertani segédanyagainkat személyes példákkal színesítve ismertetjük, és a résztvevőket bevonva közösen vitatjuk meg ezt a népszerű témát - hiszen kutatók, közművelődési szakemberek, pedagógusok, döntéshozók közös érdeke és felelőssége, hogy a népmese újra értékké és élővé váljon az arra nyitott felnőttek számára is.

 

Célcsoport

kutatók, pedagógusok, felsőoktatásban oktatók, kultúrpolitikai szakemberek, érdeklődők

 

Szekcióvezető

Dala Sára

 

Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

Át­ad­ták az idei Kis­jan­kó Bo­ri-dí­ja­kat

A 2025-ben immár 31. alkalommal megrendezett Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra idén rekordszámú pályamű érkezett, 102 alkotó 409 munkája. A népi kézművesség egyik legrangosabb szakmai eseményének számító megmérettetés kiemelkedő színvonalon zajlott. A legkiválóbb pályaművek alkotói különböző kategóriákban – köztük Hagyományos Mesterremek és Modern Míves Termék – részesültek elismerésben.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!