Tu­dás­kö­zös­ség

Elmélet és gyakorlat a Hagyományok Háza konferenciákon

 

A folklorizmus jelenségek társadalmi szintű értelmezése, értékelése egy többszereplős, meglehetősen összetett viszonyrendszerben történik: a szakértők és a laikusok vertikumában, valamint a néphagyomány elemeit a jelen kulturális gyakorlatba illesztő alkotók és a közönség horizontális kapcsolatrendszerben, de mindenütt eltérő tudással, igényekkel szemlélik. 

A Hagyományok Háza hídszerepéhez tartozik a párbeszéd kezdeményezése és fenntartása ebben az erőtérben, amelyhez sajátos konferencia-módszertant alakítottunk ki. A szekcióülésen azt mutatjuk be gyakorlat- és élményközpontúan, hogyan formálódik a valódi vitát és eszmecserét, és az interakciót segítő módszerek révén tudásközösség szakterületünkön.

 

Célcsoport

Módszertani kérdések iránt érdeklődő, a folklorizmusban érintett szakemberek, érdeklődők

 

Előadó

dr. Sándor Ildikó

Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

Át­ad­ták az idei Kis­jan­kó Bo­ri-dí­ja­kat

A 2025-ben immár 31. alkalommal megrendezett Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra idén rekordszámú pályamű érkezett, 102 alkotó 409 munkája. A népi kézművesség egyik legrangosabb szakmai eseményének számító megmérettetés kiemelkedő színvonalon zajlott. A legkiválóbb pályaművek alkotói különböző kategóriákban – köztük Hagyományos Mesterremek és Modern Míves Termék – részesültek elismerésben.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!