Gyűj­tés­aján­ló - Hi­deg An­na, Ör­dön­gös­fü­zes, 2004.04.23

Eddigi gyűjtésajánlóinkban elsősorban a magyar nyelvterület népzenei, és tánchagyományainak sokszínűsége, gazdagsága került bemutatásra. Ez alkalommal szeretnénk a figyelmet a szövegfolklór egyik patinás, népszerű műfajára, a népmesére irányítani. Ennek aktualitása, Magyar Zoltán Hideg Anna meséi című könyvének bemutatója, melyre 2024. 02. 24-én kerül sor a Hagyományok Háza Átriumában. Anna nénit elsősorban az ördöngösfüzesi népdalok nagyköveteként ismerjük, pedig elmondása alapján, már fiatal gyermekkora óta erős kötelék fűzte a népmesékhez is. Erről tanúskodik az is, hogy az adatbázisunkban található 19 gyűjtésből, melyeken  Anna néni szerepel, 5 gyűjtésen találunk tőle különböző szöveges folklóralkotásokat: meséket, hiedelemszöveget, köszöntőket. Szemelvényünk a 19. században Benedek Elek által kiadott meséink közül az egyik legismertebb mesénk, a „Szóló szőlő, mosolygó alma, csengő barack” előadásába nyújt bepillantást, melynek teljes változatát az alábbi linken tekinthetik meg. Reméljük kedvet kaptak a mese felelevenítésére, s arra biztatjuk Önöket, keressék meg akár a „Tetűbőr belezna” vagy a „Kaskötő Sáska Pál” meséket is, melyek szintén megtalálhatóak a gyűjteményünkben. Aki nem hiszi, járjon utána!

A teljes mesét itt hallgathatjátok meg.
A gyűjtést pedig itt találjátok.

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Ro­ma­ni De­sign

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Romani Design egy különleges ruhakölteményét és kiegészítőit is. A most nyíló kiállítás kapcsán beszélgettünk divatról, hitről, identitástudatról Varga Erikával, a Romani Design alapítójával, művészeti vezetőjével. 

Ma­gyar Rap­szó­dia – nép­tánc­ban el­me­sél­ve

A szerelem örökérvényűsége kiapadhatatlan inspirációként van jelen a világban, legyen szó bármilyen művészeti formáról. A Magyar Állami Népi Együttes Magyar Rapszódia című előadása a tánc és a zene egyetemes nyelvén, magyar paraszti hagyományainak sokszínűségén és jelenidejűségén keresztül hivatott bemutatni az ember életének legbonyolultabb, legmisztikusabb érzését. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!