Fe­ke­te­la­ki ver­bunk

Zoárd, miért éppen ezt a táncanyagot választottátok?
Zsomborral az elmúlt évek során jó barátságot kötöttünk, szeretünk együtt dolgozni együttesen belül és azon kívül is. Egy beszélgetésünk során került szóba, hogy hogyan lehetne olyan "akkor és most" videót csinálni, ami kicsit más, mint a többi. Így jutottunk arra, hogy eddig mindenki szólóban gondolkodott és jó lenne, ha ketten, vagy akár többen összeállva készítenénk el a következőt. Így ez alapján kezdtünk el az anyagok között keresgélni, majd egy új bemutatónk kapcsán, Kele Kristóf és Gyetvai Júlia vezetésével foglalkoztunk Füstös János és Pap Zoltán táncával. Mindkettőnknek megtetszett a táncanyag, a karakterek is passzoltak, így adta magát a helyzet, hogy ezzel a felvétellel kezdjünk el foglalkozni.

Zsombi, szerinted miért erre esett a választásotok?
Jó dolog olyan helyzetekre bukkanni archív filmekben, ahol a táncon túl belátást nyerünk az akkori emberek életébe. Egy ilyen helyzeten keresztül közelebb kerülhetünk a karakterükhöz, humorukhoz, és egy apró érzethez jutunk arról, hogy milyenek is lehettek ők.

Adatközlők

Füstös János, Pap Zoltán

 

Gyűjtés helyszíne, időpontja:
Feketelak [Lacu] (Szolnok-Doboka), 1962.05.09

Gyűjtők
Andrásfalvy Bertalan; Kallós Zoltán; Martin György; Pesovár Ferenc

Táncdialektus
mezőségi

Tánctípus / Altípus: 
 lassú legényes / erdélyi verbunk

 

 

Táncolják:
Pálffy Zoárd, Szabó Zsombor 

 

 

 

A filmet közreadta az MTA – Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézet Népzenei és Néptánc Archívuma
https://neptanctudastar.abtk.hu/hu/item/dance/5887
Ft.508.3b+
Utóhangosított némafilm, hangosította Galát Péter. Az utóhangosítást a Martin György Néptáncszövetség finanszírozta a Csoóri Sándor Alap pályázati támogatásából.

Be­mu­tat­ko­zott a Folk_ME Ka­tar­ban

Székely Levente a Hagyományok Háza képviseletében Katarba utazott, hogy részt vegyen a Global Public Diplomacy Network (GPDNet) tizedik közgyűlésén. A találkozón bemutatta a Hagyományok Háza digitális zenei oktatási programját, amely több ország érdeklődését is felkeltette, új együttműködések lehetőségét teremtve.

Ke­le­men Lász­ló Kos­suth-dí­jas

Kelemen László zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza alapítója és címzetes főigazgatója a mai napon a nemzeti ünnep alkalmából a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetést, Kossuth-díjat vehetett át a hagyományos paraszti kultúra megőrzéséért, terjesztéséért kifejtett sok évtizedes művészi, tudományos és szervezési munkájának elismeréseként.

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!