Mú­ze­u­mi szek­ció

Gál Boglárka: Múzeumpedagógiai lehetőségek Házon belül és falakon túl

A 20 perces foglalkozás néhány interaktív, játékos feladaton keresztül megmutatja, hogyan hasznosítja a Hagyományok Háza jelenleg a kiállításokat múzeumpedagógia módszerével, rávilágít arra, hogy más nemzetközi múzeumok milyen eszközöket használnak a látogatók tanítására és néhány játék segítségével kitekintést ad arra, hogy a falakon túl milyen tanulási tevékenységet szervezhetünk a múzeumpedagógia módszerével.

 

Czingel Szilvia: Milyen a jó kiállítás?

A kiállítási tárgyak új értelmezése az európai és tengeren túli múzeumokban már korábban megkezdődött, amikor egy műtárgy nemcsak mint önálló tárgy/alkotás jelenik meg, hanem bemutatásán keresztül a múzeum válasza is láthatóvá válik. A műtárgyak alapfunkciójának láthatóvá tételével nemcsak a tárgyak formája és jelentése, hanem a kurátor (saját) intézményére vonatkozó kritikája és tudása is érzékelhető lesz a kiállításban. Ezzel párhuzamosan a tárgyak történetmesélő funkciója is kidomborodik. A jelentős gyűjteménnyel rendelkező, meghatározó társadalmi szereppel bíró magyarországi múzeumokban az elmúlt húsz-huszonöt évben lényegesen lassabban ment végbe az önreflexióra és az értelmező, a szokványostól eltérő funkciókra (is) épített muzeológiai fordulat, mint az elméleti szakirodalmat író és a gyakorlatot formáló nyugat-európai múzeumokban. Az intézmények társadalomformáló szerepe és társadalomkritikus hangja lényegesen alacsonyabb színvonalú, és a kurátori munka elméleti megalapozottsága csak lassan válik általában a magyar múzeumok intézményi stratégiájának részéve. Rengeteg fejlődnivaló van még általában ezen a területen. A londoni V&A és a British múzeumban szerzett tapasztalatok bemutatása a célja a műhelyfoglalkozásnak.

 

Varga Máté: OPENlucht - OPEN mind!

A hollandiai Arnhemben található Openlucht Museumban voltam intézménylátogatáson.

Hogyan működik, hogyan működtetnek?

Mit csinálnak másként és mit ugyanúgy?

Szemlélet- és izlésformáló élménybeszámoló sok képpel és még több dilemmával és kérdéssel!

 

Vissza a program oldalára

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Ro­ma­ni De­sign

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Romani Design egy különleges ruhakölteményét és kiegészítőit is. A most nyíló kiállítás kapcsán beszélgettünk divatról, hitről, identitástudatról Varga Erikával, a Romani Design alapítójával, művészeti vezetőjével. 

Ma­gyar Rap­szó­dia – nép­tánc­ban el­me­sél­ve

A szerelem örökérvényűsége kiapadhatatlan inspirációként van jelen a világban, legyen szó bármilyen művészeti formáról. A Magyar Állami Népi Együttes Magyar Rapszódia című előadása a tánc és a zene egyetemes nyelvén, magyar paraszti hagyományainak sokszínűségén és jelenidejűségén keresztül hivatott bemutatni az ember életének legbonyolultabb, legmisztikusabb érzését. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!