Fa­ze­ka­sok nyo­má­ban Bul­gá­ri­á­ban

Az Erasmus+ pályázat kapcsán 3 000 km utat tettem meg. Bulgária néprajzi múzeumait, kerámiagyűjteményeit, skanzenjét és több fazekasműhelyt látogattam meg. A múzeumi raktárakba is bejutottam, ahol fotókat készítettem. Települések, ahol a kutatásom végeztem: Szófia, Businci, Troján, Gumosnyik, Gabrovo, Etár,Dryanovo,Szokolsky, Veliko Tornovo, Plovdiv és Koprivstica.

Bulgária

A kutatás célja párhuzamok keresése volt a balkáni és a sárközi fazekasság díszítőtechnikája és motívumai között. A dokumentált fotók és a műhelyekben bemutatott, kipróbált technikák segítségével adhatom tovább a mára már kevésbé használt balkáni „folyatásos” díszítőtechnikát. A tanulmányút után október elején, a Hagyományok Háza által szervezett őrségi fazekastáborban a nádudvari fazekastanulók részére tarthattam előadást és bemutatót a tanultakból.

Bulgária

 

Részletesen:

2022.09.05. Tök - Szófia utazás

2022.09.06-08. Businci fazekasközpont - kerámia múzeum, fazekasműhely múzeum, helyi fazekas műhelye. Yoghurt múzeum (bolgár specialitás: „kiszelo mljako” cserépedényben állítják elő a yoghurt készítéséhez szükséges baktériumokat)

Szófia Néprajzi Múzeum, N.M. raktára, Liszt Ferenc Kulturális Intézet- Miskédi Szandra, Galéria

2022.09.09-12. Troján Kerámia Múzeum, Nikolaj Jovkov és Raluca Jovkova fazekasok műhelye, Művészeti Középiskola galériája, Trojáni kolostor

2022.09.13. Gumosnyik Iskolamúzeum

2022.09.14-16. Gabrovo, ETAR skanzen és a múzeum raktára

2022.09.17. Dryanovo kolostor, Szokolsky kolostor, Veliko Tornovo - mesterek utcája, Plovdiv - történelmi városrész, Koprivstica - Lutor múzeum, Szófia

2022.09.18. Szófia - Tök, utazás

 

Galéria

 

Bangó Aliz

 

Erasmus_logo

 

Ke­le­men Lász­ló Kos­suth-dí­jas

Kelemen László zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza alapítója és címzetes főigazgatója a mai napon a nemzeti ünnep alkalmából a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetést, Kossuth-díjat vehetett át a hagyományos paraszti kultúra megőrzéséért, terjesztéséért kifejtett sok évtizedes művészi, tudományos és szervezési munkájának elismeréseként.

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!