Fa­ze­ka­sok nyo­má­ban Bul­gá­ri­á­ban

Az Erasmus+ pályázat kapcsán 3 000 km utat tettem meg. Bulgária néprajzi múzeumait, kerámiagyűjteményeit, skanzenjét és több fazekasműhelyt látogattam meg. A múzeumi raktárakba is bejutottam, ahol fotókat készítettem. Települések, ahol a kutatásom végeztem: Szófia, Businci, Troján, Gumosnyik, Gabrovo, Etár,Dryanovo,Szokolsky, Veliko Tornovo, Plovdiv és Koprivstica.

Bulgária

A kutatás célja párhuzamok keresése volt a balkáni és a sárközi fazekasság díszítőtechnikája és motívumai között. A dokumentált fotók és a műhelyekben bemutatott, kipróbált technikák segítségével adhatom tovább a mára már kevésbé használt balkáni „folyatásos” díszítőtechnikát. A tanulmányút után október elején, a Hagyományok Háza által szervezett őrségi fazekastáborban a nádudvari fazekastanulók részére tarthattam előadást és bemutatót a tanultakból.

Bulgária

 

Részletesen:

2022.09.05. Tök - Szófia utazás

2022.09.06-08. Businci fazekasközpont - kerámia múzeum, fazekasműhely múzeum, helyi fazekas műhelye. Yoghurt múzeum (bolgár specialitás: „kiszelo mljako” cserépedényben állítják elő a yoghurt készítéséhez szükséges baktériumokat)

Szófia Néprajzi Múzeum, N.M. raktára, Liszt Ferenc Kulturális Intézet- Miskédi Szandra, Galéria

2022.09.09-12. Troján Kerámia Múzeum, Nikolaj Jovkov és Raluca Jovkova fazekasok műhelye, Művészeti Középiskola galériája, Trojáni kolostor

2022.09.13. Gumosnyik Iskolamúzeum

2022.09.14-16. Gabrovo, ETAR skanzen és a múzeum raktára

2022.09.17. Dryanovo kolostor, Szokolsky kolostor, Veliko Tornovo - mesterek utcája, Plovdiv - történelmi városrész, Koprivstica - Lutor múzeum, Szófia

2022.09.18. Szófia - Tök, utazás

 

Galéria

 

Bangó Aliz

 

Erasmus_logo

 

Új ki­ál­lí­tás nyílt Folk Fashi­on cí­men

A Hagyományok Háza - Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Folk Fashion – Divat a folklór című egyedülálló kiállítása révén igazán közelről ismerhetjük meg a magyar népművészet és a divat különleges, időtálló kapcsolatát.

Szak­mai él­mény­nap egye­te­mis­ták­nak

A néphagyomány értékeiről, a hagyományközvetítés sajátos módszertanáról szól az idén harmadik alkalommal megvalósuló Szakmai (élmény)nap a Hagyományok Házában 2025. február 21-én, amelyen gyermekkultúra mesterszakos hallgatók vesznek részt. 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!