Fod­ros szok­nya, se­lyem kö­tény, vi­ga­nó... – Nép­vi­se­le­tek és di­va­tok

A VIII. Országos Hímző konferencia előadásai

verebélyi kincső
   Előadó:

   Verebélyi Kincső

   néprajzkutató

 

   Időpont:

   július 2., szombat, 10:30

A ruházat alapanyagai és formái mindenkor tükrözik azt a természeti környezetet és technikai eszközöket, amelyek adott időben egy népcsoport rendelkezésére állnak, hogy olyan anyagokat lehessen előállítani, amelyek az emberi testet a lehetséges ártalmakkal szemben meg tudják védeni. Népviseletről attól a történelmi korszaktól kezdve szokott a néprajztudomány beszélni, amikor a földművesek és más társadalmi csoportok öltözete különbözni kezdett. Magyarországon a 18. századot megelőzően írott forrásokból tudunk tájékozódni a téma felől. Az öltözékek használatáról, funkcióiról és jelentéseiről pontosabb ismereteink a 19. századtól kezdődően vannak. A magyar népviseletek változatos képe összefüggött a parasztok gazdasági lehetőségével, adott közösségek elvárásaival és a mintául szolgáló polgári ruhák divatjával. A népviseletek megegyeznek abban, hogy jelként (is) funkcionálnak. Az öltözékek valamelyik összetevőjét, például a kötényt kiválasztva be tudjuk mutatni, hogy használatának története a magyar, sőt az európai kultúra történetébe illeszkedik. A divat kifejezés nemcsak adott korszakban követésre ajánlott öltözékeket jelenti, hanem a kultúra más területeire pl. a társas érintkezés módjára, a művelődés számos területére is kiterjed. Ez alkalommal mégis a ruhatörténet néhány újabb sajátosságára hívjuk fel a figyelmet.

 

<< Vissza a konferencia programjára

 

 

 

A Ha­gyo­má­nyok Há­za is „fesz­ti­vá­lo­zik”

A nyári hónapokban a Hagyományok Háza is „fesztiválozik” - a Ház színes programkínálatával számos nyári fesztiválon találkozhat a közönség, így a Gombaszögi Nyári Táborban, a Művészetek Völgye Folkudvarában, a Mesterségek Ünnepén és a Tusnádfürdőn megrendezett Tusványoson is. 

Me­sék, ame­lyek össze­köt­nek

A 34. Művészetek Völgye fesztiválon a Hagyományok Háza Folkudvara idén is különleges élményekkel várja a látogatókat: minden este 20:30-tól élőszavas mesemondók lépnek színpadra, hogy a magyar néphagyományok kincsestárából merítve varázsolják el a közönséget. 

Át­ad­ták az idei Kis­jan­kó Bo­ri-dí­ja­kat

A 2025-ben immár 31. alkalommal megrendezett Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra idén rekordszámú pályamű érkezett, 102 alkotó 409 munkája. A népi kézművesség egyik legrangosabb szakmai eseményének számító megmérettetés kiemelkedő színvonalon zajlott. A legkiválóbb pályaművek alkotói különböző kategóriákban – köztük Hagyományos Mesterremek és Modern Míves Termék – részesültek elismerésben.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!