Ara­nyos­rá­kos, 1995. 12. 15.

Ez alkalommal egy igazi ritkaságnak tekinthető gyűjtést mutatunk, a kevésbé ismert Aranyosszékről, amelyet Pávai István vett fel Aranyosrákoson, 1995. 12. 15-én.

Aranyos-vidék népzenéjének feltárása már Vikár Béla sinfalvi fonográfos felvételeivel elkezdődött, majd a térség iránti kutatói érdeklődés Demény Piroska Aranyosszék monográfiájában csúcsosodott ki. A későbbi kutató illetve táncházzenész generáció figyelme azonban kevésbé terjedt ki erre a területre, az archívumokban elenyésző számú videofelvétel örökíti meg zenei hagyományait.

Felvételünkön három prímás játékát is hallhatjuk: Hóka Miklós, Farkas Jenő és Ötvös „Makko” Károlyét, akik felváltva kontráznak egymásnak, kiegészülve Hajdár Lajos bőgőssel. Az idősebb muzsikusok játéka korosodásuk, illetve az egyre ritkább zenélési alkalmak miatt már megkopott, de a korábbi felvételekkel kiegészítve jól rekonstruálható a hajdani játékmód. Kedvcsinálónak a helyiek által abrudbányai-nak nevezett, lassabb forgatós jellegű tánc egyik dallamát mutatjuk meg.

Tovább a felvételre

 

Még több gyűjtésajánló

A Ma­gyar Ál­la­mi né­pi Együt­tes új éva­dot hir­det

A Magyar Állami Népi Együttes izgalmas, jövőbe mutató évaddal jelentkezik a 2025/2026-os szezonban. A hazai közönségre koncentrálva 10 különböző előadásból álló programsorozatot állított össze a Hagyományok Háza színpadára olyan jól ismert, nagy sikerű darabokból, mint a Naplegenda, a Kolozsvári piactéren vagy az Édeskeserű, miközben izgalmas, új bemutatókkal is várja a nagyérdeműt a társulat. 

Meg­je­lent a Kis fe­ke­te pá­lyá­za­ti ki­írás

A Hagyományok Háza ismét meghirdeti egyik legkülönlegesebb és leginspirálóbb pályázatát 2025-ben is: a Kis feketét! Ez a lehetőség olyan népi kézművesek, iparművészek, tervezők és designerek számára szól, akik a divat és a népművészet találkozásában szeretnének maradandót alkotni.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!