Cso­da­ce­ru­za - Ter­mé­szet éb­re­dé­se

XX. évfolyam, 125. szám

 

Méhkas

 

A szalmából készült méhkas a méhek befogására használt hagyományos eszköz. A spirális technikával font szalma- és gyékénykasok a Dunántúl, az Alföld méhészetére jellemzőek,  a 18. században megjelennek Erdély területén is. Használatakor a méhrajt a kas üreges részébe terelik, majd a méheknek szánt helyen lefordítják. A kasokat általában vagy alájuk ásott üreggel, vagy a kas anyagához hasonló anyagokkal toldották meg. Magyarországon a kasokat fűz, fagyal vesszőjéből, szőlővenyigéből vagy szalmából készítették.

Az eszköz 2002-ben készült.

 

Tavaszi szél

Énekeljetek velünk!

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

Ke­le­men Lász­ló Kos­suth-dí­jas

Kelemen László zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza alapítója és címzetes főigazgatója a mai napon a nemzeti ünnep alkalmából a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetést, Kossuth-díjat vehetett át a hagyományos paraszti kultúra megőrzéséért, terjesztéséért kifejtett sok évtizedes művészi, tudományos és szervezési munkájának elismeréseként.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!