Kis­pa­lád, 1958.09.06.

Nem lehetünk elég hálásak Martin Györgynek, Maácz Lászlónak és társaiknak, hogy megörökítették az utókor számára az 1950-es években élő magyarországi cigányok táncait is. Közismert a férfiak virtuozitása, de a felvételeken szintén meg lehet csodálni a női táncosok rendkívüli ügyességét. Hasonlóan csapásolnak, figuráznak, mint férfi társaik, egyikük - elismerésre méltó fizikai teljesítményként - a guggolós figurát 37-szer ismételte meg!  Külön hangulatot ad a film néma és fekete-fehér mivolta, és nem csak táncos, hanem szociológiai szempontból is képet kaphatunk róluk: viseletükről, egyéniségükről, közösségükről.

Ajánljuk minden táncot szeretőnek ezt az 1958 szeptemberében Kispaládon készült gyűjtést. A felvétel elérhető adatbázisunkban az alábbi linken.

Tovább a felvételre

 

Még több gyűjtésajánló

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Ro­ma­ni De­sign

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Romani Design egy különleges ruhakölteményét és kiegészítőit is. A most nyíló kiállítás kapcsán beszélgettünk divatról, hitről, identitástudatról Varga Erikával, a Romani Design alapítójával, művészeti vezetőjével. 

Ma­gyar Rap­szó­dia – nép­tánc­ban el­me­sél­ve

A szerelem örökérvényűsége kiapadhatatlan inspirációként van jelen a világban, legyen szó bármilyen művészeti formáról. A Magyar Állami Népi Együttes Magyar Rapszódia című előadása a tánc és a zene egyetemes nyelvén, magyar paraszti hagyományainak sokszínűségén és jelenidejűségén keresztül hivatott bemutatni az ember életének legbonyolultabb, legmisztikusabb érzését. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!