Ma­gyar si­ker az Eng­lish Folk Ex­pón

2021. október 21. és 23. között került megrendezésre a brit English Folk Expo és vele párhuzamosan a Manchester Folk Festival, amelyen a Hagyományok Háza mint kiemelt partnerintézmény képviselte a magyar népzenét, illetve az abból táplálkozó világzenét. Az intézmény négy zenekart, a Dalindát, a Pengetős Triót, az Ötödik Évszakot és a Muzsikás együttest delegálta az eseményre, valamint tíz, a műfajban fontos zeneipari szakembert is meghívott. A háromnapos rendezvény lebonyolításában a Manchesteri Magyar Főkonzulátus és a Londoni Magyar Kulturális Központ munkatársai is részt vettek.

1

Az English Folk Expo (EFEx) egy olyan jótékonysági szervezet, amely különféle projektekkel és kezdeményezések támogatja az angol népzenei szektort. Fesztiváloknak és különféle szakmai eseményeknek adnak otthont évről évre, hogy a legígéretesebb, népzenéből táplálkozó, akusztikus, illetve tradicionális hangszereken megszólaló együtteseket bemutassa a közönségnek. A szervezet minden évben partnerkapcsolatba lép egy külföldi intézménnyel, amely nemcsak fellépő művészeket, de zenei szakembereket is delegál a manchesteri eseménysorozatra, ezzel biztosítva, hogy a nemzetközi szakmai közönség és a helyi érdeklődők a lehető legátfogóbb képet kaphassák az adott ország népzenei-világzenei életéről, illetve megtapasztalják a partnerország kulturális sokszínűségét. 
A Hagyományok Háza révén idén a Dalinda, az Ötödik Évszak, a Pengetős Trió és a Muzsikás együttes léphetett színpadra, akiknek zenéjét a közönség nagy érdeklődéssel és lelkesedéssel hallgatta mind a Manchester Folk Festival, mind a kiemelt magyar fogadás alkalmával, amely diplomáciai szempontból is fontos eseménynek számított. 

gj


A magyar népzene ”veterán” nagykövete, a Muzsikás együttes a világ számos színpadán lépett már fel, koncertjüket a manchesteri közönség is nagy várakozással fogadta. A fiatal népzenész generációt képviselő Dalinda, Pengetős Trió és Ötödik Évszak a magyar népzenét különleges hangszereléssel, egyéni feldolgozásban, egyedi hangzásban, más műfajokkal ötvözve állítja színpadra, ezáltal a Muzsikás autentikus előadása mellett a hallgatóság megismerkedhetett a népzene modernebb perspektíváival is. A szuggesztív, energikus és sokszínű koncertek mind a zenei szakemberek, mind a hallgatóság körében nagy visszhangot keltettek. Az együttesek sikeres szereplése várhatóan további fellépési lehetőségeket hozhat számukra nemzetközi szinteken, amely a rendezvény egyik legfontosabb célja is egyben. A Manchester Folk Festivalon való megjelenés összességében sikeresen hozzájárul a pozitív Magyarország-kép kialakításához, a magyar népzenei hagyományok népszerűsítéséhez, valamint újabb partnerkapcsolatok, együtműködések létrejöttéhez.
A magyar küldöttség jelenléte emellett idén különösen nagy jelentőséggel bírt Angliában, hiszen 2021-ben ünnepeljük a két ország közötti diplomáciai kapcsolatok felvételének 100. évfordulóját is. Ebből az alkalmából további eseményeken is részt vettek a Hagyományok Háza együttesei és szakmai delegációja: október 21-én a Manchesteri Magyar Főkonzulátus ünnepi fogadásán – amelynek fővendége dr. Balogh Csaba közigazgatási államtitkár volt – a Pengetős trió adott koncertet, 23-án pedig táncházat tartottak a magyar diaszpóra részére, ahol a Muzsikás együttes közreműködött, valamint bemutatásra került Simon Broughton és Weyer Balázs Repülj, madár, repülj című, a táncházmozgalom történetét feldolgozó dokumentumfilmje is. 
 

Za­la­eger­szeg nép­mű­vé­sze­te is be­kap­cso­ló­dik

Az idei évben az egész országra kiterjedő kulturális programsorozat indult útjára 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban címmel, amely abból az alkalomból született, hogy 2024. július 1-jével Magyarország átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét. 

Isz­tam­bul­ban a Ma­gyar Ál­la­mi Né­pi Együt­tes

A Tiszta forrás című előadásban Guessous Majda Mária „Mesi”, a Győri Balett és a Magyar Állami Népi Együttes közösen tiszteleg Bartók munkássága, valamint a török és a magyar kulturális kapcsolódások előtt. A Tiszta forrás október 15-én este Budapest után Isztambulban, az Atatürk Kulturális Központban is debütál.

WOM­EX: A vi­lág­ze­ne leg­na­gyobb ese­mé­nye

Múlt héten zajlott a WOMEX (WORLD MUSIC EXPO) vagyis a nép- és világzene legnagyobb nemzetközi eseménye Manchesterben, ahová összesen 2600 szakember érkezett 108 országból, köztük a Hagyományok Háza négy fős delegáltjai is, akik külön standon mutatták be az intézmény tevékenységeit a zeneipari szaktekintélyeknek.

 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!