2021. október 21. és 23. között került megrendezésre a brit English Folk Expo és vele párhuzamosan a Manchester Folk Festival, amelyen a Hagyományok Háza mint kiemelt partnerintézmény képviselte a magyar népzenét, illetve az abból táplálkozó világzenét. Az intézmény négy zenekart, a Dalindát, a Pengetős Triót, az Ötödik Évszakot és a Muzsikás együttest delegálta az eseményre, valamint tíz, a műfajban fontos zeneipari szakembert is meghívott. A háromnapos rendezvény lebonyolításában a Manchesteri Magyar Főkonzulátus és a Londoni Magyar Kulturális Központ munkatársai is részt vettek.
Az English Folk Expo (EFEx) egy olyan jótékonysági szervezet, amely különféle projektekkel és kezdeményezések támogatja az angol népzenei szektort. Fesztiváloknak és különféle szakmai eseményeknek adnak otthont évről évre, hogy a legígéretesebb, népzenéből táplálkozó, akusztikus, illetve tradicionális hangszereken megszólaló együtteseket bemutassa a közönségnek. A szervezet minden évben partnerkapcsolatba lép egy külföldi intézménnyel, amely nemcsak fellépő művészeket, de zenei szakembereket is delegál a manchesteri eseménysorozatra, ezzel biztosítva, hogy a nemzetközi szakmai közönség és a helyi érdeklődők a lehető legátfogóbb képet kaphassák az adott ország népzenei-világzenei életéről, illetve megtapasztalják a partnerország kulturális sokszínűségét.
A Hagyományok Háza révén idén a Dalinda, az Ötödik Évszak, a Pengetős Trió és a Muzsikás együttes léphetett színpadra, akiknek zenéjét a közönség nagy érdeklődéssel és lelkesedéssel hallgatta mind a Manchester Folk Festival, mind a kiemelt magyar fogadás alkalmával, amely diplomáciai szempontból is fontos eseménynek számított.
A magyar népzene ”veterán” nagykövete, a Muzsikás együttes a világ számos színpadán lépett már fel, koncertjüket a manchesteri közönség is nagy várakozással fogadta. A fiatal népzenész generációt képviselő Dalinda, Pengetős Trió és Ötödik Évszak a magyar népzenét különleges hangszereléssel, egyéni feldolgozásban, egyedi hangzásban, más műfajokkal ötvözve állítja színpadra, ezáltal a Muzsikás autentikus előadása mellett a hallgatóság megismerkedhetett a népzene modernebb perspektíváival is. A szuggesztív, energikus és sokszínű koncertek mind a zenei szakemberek, mind a hallgatóság körében nagy visszhangot keltettek. Az együttesek sikeres szereplése várhatóan további fellépési lehetőségeket hozhat számukra nemzetközi szinteken, amely a rendezvény egyik legfontosabb célja is egyben. A Manchester Folk Festivalon való megjelenés összességében sikeresen hozzájárul a pozitív Magyarország-kép kialakításához, a magyar népzenei hagyományok népszerűsítéséhez, valamint újabb partnerkapcsolatok, együtműködések létrejöttéhez.
A magyar küldöttség jelenléte emellett idén különösen nagy jelentőséggel bírt Angliában, hiszen 2021-ben ünnepeljük a két ország közötti diplomáciai kapcsolatok felvételének 100. évfordulóját is. Ebből az alkalmából további eseményeken is részt vettek a Hagyományok Háza együttesei és szakmai delegációja: október 21-én a Manchesteri Magyar Főkonzulátus ünnepi fogadásán – amelynek fővendége dr. Balogh Csaba közigazgatási államtitkár volt – a Pengetős trió adott koncertet, 23-án pedig táncházat tartottak a magyar diaszpóra részére, ahol a Muzsikás együttes közreműködött, valamint bemutatásra került Simon Broughton és Weyer Balázs Repülj, madár, repülj című, a táncházmozgalom történetét feldolgozó dokumentumfilmje is.
English Folk Expo
2021. október 21. és 23. között került megrendezésre a brit English Folk Expo