Szi­lágy­nagy­fa­lu, 1993.11.10.

Egy folklóradatgyűjtés többféle módon valósulhat meg: ún. megrendezett szituációban, amikor a gyűjtés irányított kérdésekkel zajlik, és így kaphatunk képet az adott falu vagy kistáj folklórkincseiről; illetve valamilyen funkcionális esemény (népszokásokhoz kapcsolódó zenés- táncos rendezvények) alkalmával, egyfajta résztvevő megfigyelőként rögzítve. A szervezett gyűjtések egyik gyakori hátránya (számos előnye mellett) annak kissé laboratóriumi hangulata, amikor a táncból, zenéből hiányzik az az atmoszféra, amit a közös önfeledt szórakozás és szórakoztatás hív elő.

Ennek ellensúlyozása ez a gyűjtés, amely Rőmer Judit gyűjteményével került be az archívumunkba, gazdagítva az 1990-es évek mozgókép felvételeinek állományát. A táncházmozgalom elkötelezett muzsikusai és táncosai rögzítették a térségben tett kisebb gyűjtőút keretén belül, 1993.11.10-én, Szilágynagyfaluban. A vidékre jellemző, utóbbi időkben harmonikával is kiegészülő zenekar hangzása, illetve annak lendületes játéka, szinte báli milliőt teremt. A zenekar vonós tagjai (Csorba János „Lulu”, Csengettyűs László, Boda Vilmos „Dándáló”, Varga László „Rai” és Varga Sándor „Pengő”) az Utolsó Óra gyűjtéssorozat felvételeiből kiadott Új Pátria 5. Szilágynagyfalu-Szilágybagos albumán is muzsikálnak. Hallgassák szeretettel!

Tovább a felvételre

 

Még több gyűjtésajánló

Szár­nya­ló ze­nei öt­le­tek

Május 2-án ismét izgalmas zenei kísérletnek lehetünk szem- és fültanúi, a Hagyományok Háza Népzenei inkubátor programjában, ezúttal ugyanis három tehetséges és kreatív népzenész öltöztet új köntösbe egy közismert magyar népmesét, A szorgalmas és a rest leány történetét. A Cinka triót Paár Julcsi mentorálja.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!