Csá­vás, 1994.04.12.

2017-ben értékes gyűjteménnyel lett gazdagabb a Hagyományok Háza folklórarchívuma: bekerültek hozzánk Hrúz Dénes népzenei gyűjtései. Már a digitalizálási folyamat során kiderült, hogy a jó minőségű hang-, és videofelvételek nem csak szakmai körök számára lesznek hasznosak, hanem a laikus, népzeneszerető közönségnek is könnyen elnyerheti a tetszését. Az 1990-es és 2000-es években készült felvételek az ikonikus falusi zenekarok (Szászcsávás, Erdőszombattelke) mellett a gyűjtő szűkebb hazájának, Nógrád megyének és környékének akkor még élő prímásairól és zenekarairól is értékes lenyomatokat őriznek.

A szászcsávási zenekar neve bárki számára ismerősen hangozhat, hiszen nem csak a hírnevük, hanem ők is bejárták a világot. Számtalan kiváló minőségű felvétel készült róluk az évek során, aminek egy részét bárki könnyen megtalálhatja az interneten. Ezt a halmazt bővíti a Hrúz Dénes által megörökített itt található gyűjtés is, ami azonban kiemelkedik a gyűjtő és a zenészek bizalmas kapcsolata miatt. A sok együtt töltött óra, a közös zenélések, műsorok alatt baráti viszony alakult ki Dénesék és a csávásiak között, ezért láthatóan-hallhatóan más ízzel, kedvvel muzsikálnak a gyűjtőnek, mint egyéb felvételeken.

Tovább a felvételhez

 

Még több gyűjtésajánló

Tán­co­sa­ink is­mét Er­dély­ben

A Magyar Állami Népi Együttes június 21-én Erdélybe indul. A négynapos előadássorozat Marosvásárhelyen kezdődik, Kolozsváron és Székelyudvarhelyen folytatódik, és az utolsó állomása Nagyvárad. 

Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!