Kre­a­tív Eu­ró­pa tör­té­ne­tek 2014-2020 - Si­ke­res ma­gyar pro­jek­tek

A Hagyományok Háza a nemzetközi Voices of Minorities (Kisebbségek hangjai) című projekt partnereként 2018-ban sikeresen pályázott a Kreatív Európa programban, amely a kulturális, kreatív és audiovizuális ágazatok támogatására jött létre. A program 2014-2020-as időszakát felölelő, nem rég megjelent Sikeres magyar projektek című kiadványban a Hagyományok Háza nagyszabású koncert eseményeiről az intézmény korábbi, nemzetközi kapcsolatokért felelős munkatársával, Kalina Veronikával készült interjú, aki felidézi a projekttel kapcsolatos tapasztalatait, valamint a részvétel pozitív hozadékairól is szót ejt.

A Kreatív Európa program átfogó célkitűzése az európai kulturális sokszínűség és örökség előmozdítása, illetve a kulturális és kreatív ágazatok versenyképességének növelése. Ebbe jól beleilleszkedett a 2018-ban megszülető Voices of Minorities nevű kezdeményezés, amely olyan nép- vagy világzenei előadók egymás közötti cseréjén alapult, akik valamilyen etnikai kisebbség zenéjét játsszák vagy a programjuk ilyen hatást tükröz. A Hagyományok Háza a projektbe bekapcsolható nemzetközi zenei portfóliójában a moldvai csángó, a cigány, a török és a délszláv nép- és világzene képviselői szerepeltek, akik közül többen kaptak meghívást a partnerség többi tagjától, de a Hagyományok Háza vendégül látott különböző külföldi együtteseket. A koncertek fontos eredménye, hogy az intézmény a megszokott közönsége mellett a 
fiatalabb generációt is meg tudta szólítani. A teljes kiadvány, benne a Hagyományok Háza sikeres pályázatáról szóló cikkel online formában elérhető a Kreatív Európa Iroda honlapján.

Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

Tán­co­sa­ink is­mét Er­dély­ben

A Magyar Állami Népi Együttes június 21-én Erdélybe indul. A négynapos előadássorozat Marosvásárhelyen kezdődik, Kolozsváron és Székelyudvarhelyen folytatódik, és az utolsó állomása Nagyvárad. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!