Őr­kő, 1991

Ennél a gyűjtésnél elsősorban a film hangulatára hívjuk fel a figyelmet, de azért is érdemes megnézni, mert ez az egyik legrégebbi felvétel az őrkői cigány táncosokról, ami által betekintést nyerhetünk az őrkői táncgyűjtés kezdeteibe. A felvételt 1991-ben egy besencei fesztivál keretén belül rögzítette a sepsiszentgyörgyi Jánosi József. A rövid filmszösszenetek az őrkői táncrendből adnak egy kis ízelítőt, láthatunk cigányost csujogatással, öregest, románost. Az első románosnál a zenekar sajnos téves kísérőzenével szolgált, de cigány adatközlőink zseniális alkalmazkodóképessége innen is látszik: sem a zene, sem pedig a közönség méltatlankodása nem tudta kizökkenteni a tánc adta mámorból őket, hibátlanul mutatta be ki-ki a maga szólóját.

Tanulságos lehet minden táncot tanuló számára ez a mély átlényegülés. Hogy hogyan veszi hatása alá a tánc a produkáló személyt, ugyanakkor látni azt, hogy a táncosok milyen magabiztossággal uralják ezt az állapotot. Könnyedén improvizálnak, a nők gyönyörűen varázsolnak kötényeikkel és közben a cifrák megszámlálhatatlan formáját sorakoztatják fel. Ízlelgessétek, elemezzétek, próbáljátok ti is elérni hozzájuk hasonlóan a tánc által létrehozott lelkiállapotot, fejtsétek meg a titkot.  Gyakoroljatok sokat, meglátjátok, nagyon jó élményben lesz részetek!

Tovább a felvételhez

 

Még több gyűjtésajánló

De­cem­ber 6-án in­dul az Ün­nep­vá­ró for­ga­tag

Az idén december 6. és 8. között megrendezésre kerülő Ünnepváró Forgatag koncertekkel, bábelőadássokkal, ajándékkészítő műhelyekkel, mesével, gyerektáncházzal, kézműves vásárral és mesterségbemutatókkal, valamint kedvezményes kiadványárusítással várja a látogatókat. 

El­hunyt Mu­csi Já­nos

November 14-én hajnalban 76 évesen elhunyt Mucsi János Harangozó Gyula-díjas, a Magyar Érdemrend Tiszti keresztjével kitüntetett koreográfus, Érdemes művész, a Duna Művészegyüttes egykori művészeti igazgatója, a Duna Karnevál Nemzetközi Kulturális Fesztivál elnöke. 

WOM­EX: A vi­lág­ze­ne leg­na­gyobb ese­mé­nye

Múlt héten zajlott a WOMEX (WORLD MUSIC EXPO) vagyis a nép- és világzene legnagyobb nemzetközi eseménye Manchesterben, ahová összesen 2600 szakember érkezett 108 országból, köztük a Hagyományok Háza négy fős delegáltjai is, akik külön standon mutatták be az intézmény tevékenységeit a zeneipari szaktekintélyeknek.

 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!